3 Yaş Zeka Oyunları

3 Yaş Zeka Oyunları

3 YAŞ ZEKA

Çocukların hayatında gerek fiziksel aktiviteleri, gerekse beyin hücrelerinin gelişimi için oyunların yeri istinasız çok önemlidir. Bu yüzden çocukların oyun oynamaları ve oyuna teşvik edilmeleri çok önemlidir. Çok küçük yaştan itibaren zekâ geliştirici oyunlar oynatılmalıdır. Özellikle 3 yaştan itibaren oynadığı oyunlar ok etkilidir. Çocuğunuza seçeceğiniz 3 yaş zekâ oyunları çok önemlidir. Ebeveynlerin bu konuda çok titiz olmaları gerekmektedir.

3-yas-cocuk

Bu yaşları artık çocukların çevresindeki varlıkları anladığı yaşlardır. Özellikle de çocuklar taklit etmeyi çok severler. Özellikle hayvanlardan oluşan plastik, tahta, pelüş oyuncaklarımız varsa bunları çocuklarımızın önüne koyabilir, herhangi birini seçmesine izin verip, seçtikten sonra seçilen hayvanın sesini taklit edebiliriz. Bir süre sonra çocuğumuz da öğrenecek dış çevrede bu hayvanla karşılaştığında daha iyi idrak edecektir.

3-yas-cocuk-zekasi

3 yaş zekâ oyunlarından belki de en etkililerinden biri saklambaçtır. Çocuğunuzla saklambaç oynayabilir ya da sevdiği bir eşyayı belli bir yere -örneğin dolap- saklayarak bulmasını sağlayabilirsiniz. Böylece alt-üst, sağ-sol, içinde dışında ve var-yok kavramlarını daha güzel anlamasını sağlayabiliriz.

Two Girls Playing Hide-and-Seek

Yaşına uygun yapbozlar alabilirsiniz. Tabi ki az parçalı olmasına dikkat etmelisiniz. Ama çocuğu zorlamak değil, eğlenerek oyun oynamasını ve öğrenmesini sağlamaktır.

Sevdiği bir yemeği ya da tatlıyı yapabilir, çocuğunuzun da karıştırmasını ya da malzemelerle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde mutfağa ve yiyeceklere olan ilgisi de artabilir.

Eşleştirme kartları ya da yapbozları ile eşleştirme oyunu oynayabilirsiniz.

Çoraplardan veya pelüş oyuncaklardan kukla yapabilir ve bunları konuşturarak eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

kukla-yapimi

kukla1

kukla

Oyuncak müzik aletleri ile oynayabilirsiniz böylelikle, müziğe ilgisini de ortaya çıkarmış olabilirsiniz.

3 yaş zekâ oyunları çocuğunuzun özellikle de beyin gelişiminde çok etkilidir. Bu yüzden onların yaşına uygun, unutmayın bu çok önemli çünkü yapabilmelidirler, oyuncaklar almalı ya da maddi durumunuz elverişli değilse de bu tarz oyunları evde kendiniz oluşturabilmelisiniz.

3-yas-muzik-aletleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ