Canım Anne

6 Yaş Zeka Oyunları

6 Yaş Zeka Oyunları

6 YAŞ ZEKÂ

Çocukların okul öncesi ve anaokul eğitimleri gelişimleri ve kişilikleri için çok önemlidir. Bu yüzden 6 yaş gelişimlerinde 6 yaş çok önemlidir. Çocuğumuza seçtiğimiz 6 yaş zekâ oyunları kavram ve anlayabilme yetenekleri gelişecek ve öğrenmeye açık ve istekli olacaklardır.

1Dx1YP9cZum0abKu1tM5

6 yaş zekâ oyunları zekâlarını geliştirmeye yönelik oyunlar olmalarıdır. Bu yüzden hayvan bilmece oyununu oynayabilirsiniz. Bir kişi aklından bir hayvan tutar, tuttuğunu belirtir ve ne olduğunu asla söylemez. Karşıdakiler ona soru sorarak bilmeye çalışırlar. Bu sayede kıyaslama ve karşılaştırma yetenekleri artacaktır.

okul-oncesi-egitim

Kelime avı oynayabilirsiniz. Mesela “K” harfi ile başlayan şeyler. Şeyler diyorum çünkü şuan için herhangi bir kategori yapmak çocuğunuz için zor olabilir. Ne zaman okula başlayıp okuma,  yazma,  araştırma etkinliklerini öğrendikçe ve geliştikçe “K harfi ile başlayan iller”, “ K harfi ile başlayan meyveler” diye kategorilere ayırabilirsiniz.

kelime-oyunu

Çocuğunuzla kurmaca hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç hikâye kurgulamaktır.  Bu oyunda çocuğunuzdan bir karakter seçmesini istersiniz. Daha sonra hikâyenin nerede geçmesini ve ne zaman geçmesini istediğini sorarak öğrenebilirsiniz. Daha sonra yetişkin çocuğun isteği kahramanla yer ve zamanla hikâyeyi başlatır. Hikâyeyi çok iyi dinlemesini ister ve hikâyenin sonunda ona hikâye ile ilgili sorulara soracağını belirterek hikâyeyi başlatır. Bu şekilde çocuğunuzun dikkatini geliştirmesinde yardımcı olursunuz. Tabi bu oyunda dilerseniz başka şekilde değişiklik yaparak da oynayabilirsiniz. Örneğin olaylara yöne vermesi için çocuğunuza söz verebilirsiniz. Bu şekilde hikâyeyi yönetmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde de idare etmeyi, yönetmeyi öğrenebilir.

Bir diğer oyunda akılda tutma oyunudur. Örneğin “ Pazardan elma aldım.” Şeklinde ilk cümleyle başlarız. Her cümlede pazardan alınabilecek yeni bir meyve ya da sebze ekleyerek cümleyi oluşturuyoruz. Bu şekilde kelimeler ile bağlantı kurmasını ve sıralamayı aklında tutmasını sağlayarak zekâsını geliştirmesinde yardımcı olabiliriz.

Her yaş olduğu gibi, 6 yaş zekâ oyunları da çocuklarımız için önemlidir. Bu yüzden önem vermeli ve dikkatte almalıyız. Unutmamalıyız ki çocuklarımız, yani yarının geleceğine yatırım yapıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi