Acıyan Tereyağı Ne Yapılır? Tereyağı Nasıl Saklanır?

Acıyan Tereyağı Ne Yapılır? Tereyağı Nasıl Saklanır?

Türk mutfağında pek çok yemekte kullanılan ve lezzet deposu olan tereyağı sağlıklı yağlar arasındadır. Uzmanlar tarafından kalp sağlığı için tereyağı tüketilmesi önerilir. Elbette ki bu yağın da kontrollü olarak tüketilmesi en doğrusudur. Kahvaltılarımızdan eksik olmayan tereyağı ayrıca pilavlarda, et yemekleri tarifleri ve böreklerde de sıkça yer bulur. Canimanne.com olarak daha önce Evde Doğal Tereyağı Nasıl Yapılır? Konulu yazımızı yayınlamıştık. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, güncel ve yararlı içeriklerimizden anında faydalanabilirsiniz. Bu lezzetli ve sağlıklı yiyecek doğru muhafaza edilmediğinde tadında acıma ve bozulma olur. Acıyan tereyağı yemeklerin tadının bozulmasına yol açar. Tereyağı nasıl saklanır ve acıyan tereyağına ne yapılır? Soruları yazımızın devamında yanıtlanmıştır.

aciyan-tereyagi
Acıyan Tereyağına Ne Yapılır

Tereyağı Nasıl Saklanır?

İçeriğinde süt olan tereyağı kolay bozulabilen besinler arasındadır. Acıyan tereyağına ne yapılır diye merak edenler aynı zamanda tereyağı nasıl saklanır diye de merak ederler. İşte cevabı…

Tereyağı mutlaka buzdolabında saklanması gereken bir besindir. Uzun süre dayanmadığı unutulmamalıdır. Tereyağını buzdolabına koymadan önce içine bir miktar tuz koyup karıştırırsanız daha uzun süre bozulmadan kalmasını ve acımamasını sağlayabilirsiniz. Ancak yine de tereyağının tadı bozulmaya yakın olduysa acıyan tereyağı için ne yapacağınız aşağıdadır.

aciyan-tereyagi
Acıyan Tereyağı

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

Buzdolabında uzun süre kalan ve tadı acıya dönen tereyağı çoğu zaman bozuldu zannedilir. Ancak acıyan tereyağı bozulmuş demek değildir. Bu besini çöpe atmak yerine uygulayabileceğiniz bir yöntem vardır. Acıyan tereyağına ne yapılır?

Tereyağının tadı bozulmuşsa acısının gitmesi için tam orta kısmına bir adet havuç yerleştirilir. Ancak buradaki detay havucun kabuklarını iyice soymanız gerektiğidir. 5 – 6 saat civarında bu havucu tereyağının ortasında bekletirseniz acıyan tereyağı tadı düzelecektir. Tereyağınıza buzdolabına koymadan önce tuz ilave ederseniz tadını acımaktan koruyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ