Açtığınız Yufkaların Daha Güzel Olması için…

Açtığınız Yufkaların Daha Güzel Olması için…

Hamur işlerini sevmeyen var mıdır acaba? Bu soruya kimimiz bağıra bağıra evet, kimimiz fısıltı halinde evet dedik değil mi hanımlar? Ama hiç birimiz hayır demedi, bundan eminiz. Hamur işleri söz konusu olduğunda börekler, baklavalar, poğaçalar, mantılar geliyor aklımıza. Yeri gelmişken annelerimizi, büyükannelerimiz de sevgiyle analım, ne güzel börekler, baklavalar açılırdı eskiden evlerde.

yufka-acarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1

Günümüzün koşulları evde yufka açmaya pek izin vermiyor, bu tip işleri en kısa zamanda nasıl hallederiz derdine düştüğümüzden hazır yufkalarla pişiriveriyoruz hamur işlerini. Ama kabul edelim asla elde açılan yufkayla yapılan böreklerin tadını alamıyoruz. Biz yine de evde yufka açmayla ilgili pratik bilgiler verelim istiyoruz, belli mi olur belki bu hafta sonu kolları sıvar, böreğimizin yufkasını kendimiz açarız.

yufka-acarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3

Yufka açmanın en önemli püf noktası güzel bir hamur yoğurmak sevgili hanımlar. Hepinizin bildiği gibi her hamur işi için farklı malzemeler kullanıldığı gibi yufkaların da farklı kalınlıklarda açılması gerekiyor. İyi bir hamur yapabilmek için ilk şart unu güzelce elemek ve havalandırmak olduğunu hatırlatalım. Elediğiniz unu 1 saat kadar da dinlendirirseniz hamurunuz o kadar güzel olur ve kolay açılır. Mayalı hamurlar için birkaç saat dinlendirme ve mayalanma süresini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. İyi dinlenmiş bir hamur çok daha esnek olacağından açarken sizi fazla zorlamayacaktır. Güzel bir hamur hazırladığınıza göre gelelim açma işlemine. Hamur açacağınız yer düz bir satıh olmasına dikkat edin. Hamur açma tahtanız yoksa tezgahınızı kullanmak durumundasınız demektir. Tezgahınızı dikkatlice temizleyip kuruladıktan sonra hamur açmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Hamurunuzu yufka sayısına göre bezelere ayırıp, üzerini nemli bir bezle örtün ki kabuk bağlamasın. Tezgahınızı ve oklavanızı unlamayı da ihmal etmeyin hanımlar. Börekler için açma esnasında un, baklava veya tatlılar için nişasta kullanmanız gerektiğini de yeri gelmişken hatırlatalım istiyoruz.

yufka-acarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Kış yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığına göre bebek bere ve şapka modellerimizi incelemeye ne dersiniz hanımlar? aşağıdaki linki tıklayarak sitemizdeki diğer kategorilere de bir göz atın deriz.

yufka-acarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ