Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları

Ağız Kokusunu Gidermenin Yolları

Ağız kokusu dendiğinde akla ilk gelen diş çürükleri ve diş eti rahatsızlıkları olmakla beraber, metabolizma bozuklukları, şeker hastalığı, bademcik iltihabı, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağızda koku yapan nedenler arasında sayılabilir.

Ağız kokusu; kişileri birçok yönden olumsuz olarak etkileyip beden ve ruh sağlıklarının bozulmasına, asosyal bir insana dönüşmesine sebep olacak kadar düşündürücü bir durumdur. Ağız kokusu yüzünden bireylerin; arkadaş ortamından uzaklaşması, sosyal ortamlardan kaçması gibi durumları yaşaması ruh sağlıklarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden yapılması gereken en doğru hareket ağız kokusunun hangi problemden kaynaklandığını bulmak ve tedavi ettirmektir. Bu arada ağız kokusuna sebep olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak da doğru bir davranış olacaktır.

Ağız kokusundan uzak durmanın birkaç küçük püf noktasını hep birlikte inceleyelim.

Yumuşak diş fırçası yerine orta sertlikte diş fırçası kullanılmalıdır. Yiyecek artıklarını ve bakteri plaklarını temizlemek için dişleri; günde en az iki kere fırçalamak gerekmektedir. Mümkünse her gün diş ipi kullanmak da alışkanlık haline getirilmelidir. Dildeki tabakalaşma da ağız kokusu yapabileceğinden dilin de fırçalanması alışkanlığı kazanılmalıdır. Ağızdaki kokunun sebebi % 80 oranında dildeki tabakalaşmaya, % 20 oranı ise diş ya da diş etlerine bağlıdır. Ağız kokusunu gidermek için satın aldığınız gargaraların içinde alkol olmamasına dikkat edin, çünkü alkol ağız kokusunu tetikleyebilir.

Ağızdaki tüm çürükler tedavi ettirilmeli, diş eti hastalıkları konusunda tedbirli olunmalıdır. Protez, kaplama ve diş köprülerinin arasına kaça yemek artıkları da koku yapabileceğinden protezlerin her gece çıkarılıp temizlenmesinde fayda vardır. Gün içinde bol su tüketmek önemlidir. Maydanoz, kahve tanesi, karanfil, limon kabukları ağız kokusunu gidermek için kullanabileceğiniz en pratik ve doğal ürünlerdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ