Agresif Çocuğa Nasıl Davranılmalı ?

Agresif Çocuğa Nasıl Davranılmalı ?

Agresif bir çocuk etrafa verdiği zarar kadar kendine de zarar vermektedir.Agresif çocukları uysal bır çocuğa dönüştürmek basit gözükse de aslında çok zaman ve sabır gerektirir.Çoğu zaman bizler bile agresif bir insana dönüşebiliyoruz.Ama çocuklar dertlerini ve sıkıntıları anlatamayacak kadar küçükler…

blank

The child in anger.

İlk olarak çocuklarımızın sıkıntılarını anlamamız ve ona göre hareket etmemiz gerekiyor.Çünkü bu hareketler genellikle anne ve babaların gerekli tutumu sergileyemediklerinden dolayı oluşabiliyor.Öncelikle çocuğunuzun kişiliğini tanımaya çalışın.Başta evdeki durumu düzelterek başlamalısınız. Çocuklar evdeki konuşmaları, şakalaşmaları vs. yanlış algılayabilir. Çünkü çocuk anne babasını kendine model olarak seçer ve onların hareketlerini gözlemleyerek beynine kayıt eder.

Kesinlikle şiddetten uzak durun. Agresif bir çocuğa bağırmak, kızmak, şiddet uygulamak kesinlikle doğru bir seçim değildir.Çocuğunuz sizi üzdüğünde ona nazikçe bunu belirtin.Çünkü oda bunun farkında olmalıdır.Ona bağırmaktan çok uyarmak daha etkili bir yöntem olabilir. Agresif hareketlerine hala devam ediyorsa çocuğunuza odaya gidip sakinleşmesini söyleyin.Eğer gitmiyorsa siz yanından uzaklaşmalısınız.

Dışarı çıktığınızda yada farklı bir yerde sergilediği davranışa karşı ödüllendirmelisiniz. Mesela o gün sakin durduysa ertelemeden hemen bir oyuncak alabilir yada istediği bir yere götürebilirsiniz. Çocuğun yaptığı herhangi bir olumsuz davranışında kendini düzeltmesi için şans verin. Ani sinir patlaması yaşamayın. Yüksek enerjisini harcaması için ona fırsat verin. Çocuğunuz size ters davranmaya devam bile etse onu dinlemekten vazgeçmeyin. Ona öğüt vermek yerine onu suçlamadan kendi duygu ve düşüncelerinizi sakince anlatın.

Kesinlikle aşırı katı ve kuralcı yada çok yumuşak olmayın. Çocuğunuzda ki kızgınlığı ve öfkeyi her bireyde olabilen bir davranış gibi kabul edin. Son olarak da kesinlikle söylemek istediklerinizi kesin ve net bir dille ifade edin.

blank

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ