Canım Anne

Ahmet Maranki, Devedikeni (Meryemana Dikeni)

Ahmet Maranki, Devedikeni (Meryemana Dikeni)

Doğa öyle şifalı bir yer ki her derdin devasını sunuyor. Tıpkı karaciğer rahatsızlıklarının devasının devedikeni olduğu gibi…

Deve Dikeni Faydaları

 

Latince Adı : Silybum marianum

Diğer İsimleri

Akkız, deve kengeri, kengel, Meryemana dikeni, sütlü kengel, uslu kenger, şevkülmeryem.

Bileşimi

Karaciğeri koruyucu  etken maddeler kompleksi, üç flavonolignan’dan oluşan Silymarin. Acı maddeler, taxifolin, ouercetrin, sabit yağ, albümin, müsilaj.

Özellikleri

İkinci derecede sıcak ve kurudur. Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. 150 santimetreye kadar uzar. Genellikle güneşli yol kıyılarında ve tarlaların aralarında yetişir. Yaprakları soluk yeşil renkli, beyaz damarlı ve dikenlidir. Sapın ucunda enginarı andıran mor çiçekleri vardır. Meyveleri 5 ile 7milimetre uzunluğundadır. Ağustos-eylül aylarında olgunlaşan meyveler toplanır ve açık havada iyice kurutulur.

Faydaları 

– Kuvvetli bir antioksidan etkisi olan bitki karaciğer koruyucu özelliğe sahiptir. Deve dikeni ekstreleri, bugün üzerinde en çok çalışma yapılan ve etkisi belirlenmiş bitkilerden biridir.

– Bu bitkinin en önemli özelliği karaciğer yağlanması, siroz, çeşitli kimyasal toksinlere bağlı karaciğer hasarları, sarılık gibi karaciğerle ilgili tüm sağlık sorunlarına karşı yararları olmasıdır.

– Alkol alan insanların karaciğerin korur. Bitkisel ilaçların en önde gelenedir. Karaciğeri zararlı ve zehirli maddelerden büyük bir başarıyla temizler.

– Balgamı çıkartır, kanı artırır ve göğsü yumuşatır.

– Hanımların gecikmiş adetlerini söker
Kullanım Şekli ve Dozu:
Bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, havanda hafifçe ezilir. Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10–15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Taze demlenmiş çay sıcakken ve yudumlanarak, sabahları aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak içilir.

– Deve dikeni tohumu, naneyle karıştırılarak da demlenebilir. Böylece, yalnızca yeni bir lezzet oluşturmakla kalınmayıp, çayın iyileştirici gücü de arttırılmış olur.

Devedikeni tohumu
Yan Etkileri: Kullanılmaya başlandığı günlerde çok az sayıda kullanıcıda ishal oluşturduğu kaydedilmiştir.

Kaynak:maranki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın