Canım Anne

Akbaşlı Otu Faydaları Ve Nasıl Kullanılır

Akbaşlı Otu Faydaları Ve Nasıl Kullanılır

Akbaşlı Otu Faydaları Ve Nasıl Kullanılır?  

Akbaşlı otu diğer adıyla “Binbir yaprak otu” kandil çiçeği, yara otu, pire otu, kesik otu, arabacı otu, venüs kaşları otu, barsam otu da olarak biliniyor..

Doğanın bizleri sunduğu bir çok bitki çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin bizler için faydaları saymakla bitmiyor faydaları kadar zararları ola bilir bitkiler kullanılırken çok iyi araştırmak gerekiyor neye ve kadar iyi geliyor..

Bazı bitkilerin yan etkileri olabiliyor çok iyi bilmiyorsanız uzman desteği almakta fayda var çocuklar da kullanımı nasıl ve ne kadar olmalı her şeyi kararınca ve bilgi çerçevesin de tüketmek bizim için en çok faydalı olandır..

Akbaşlı otunun faydaları kuvvet verici olması, bağsura idrar ve gaz söktürücü, safra kesesi tembelliğine, kansızlığa, kansere karşı savaştığı bilinmektedir. Vücuda dinçlik ve kemiklerimiz için kuvvet ve içerisindeki sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücü ve mide dostudur yaralara iyi gelmektedir sinirleri kuvvetlendirir, hazımsızlık ve öksürük soğuk algınlığına iyi gelmektedir..

Tonik, yumurtalık ve rahim ağrılarını dindirici, iştah açıcı safra artırıcı ergenlik ve menopoz döneminde sakinleştirici, adet düzenleyici, kan temizleyici, bağırsak kurtlarının düşmesin de yardımcı yönüyle bizleri iyi geldiği bilinmektedir..

Nasıl Kullanılır?   

Çiçekli yapraklı dalları kullanılır. Ülkemiz de 20 kadar akbaşlı otu mevcuttur çiçekleri ve yaprakları kaynatılır ve suyu içilir. Dalları ve çiçekleri açılmadan toplanır ve gölgede kurutulur.

Basur da sulu hulasasi fitil olarak kullanılır. Bitkinin dalların da ve çiçeklerin de uçucu yağ, sabit yağ ve acı glikozit maddeleri bulunmaktadır.

Çay olarak tüketilen akbaşlı otunun çayı nasıl yapılır

2 tepeleme kaşık akbaş otunu üzerine 1/4 kadar sıcak su ekleyip 15 dakika dinlendirin ve süzerek hafif sıcak içebilirsiniz

2-3 fincan tüketmesi öneriliyor

Akbaşlı Otunun Zararları

Kullanmaması gereken kişiler sıralamasın da ilk olarak hamiler ve çocuklar alerjisi olan kişilere tavsiye edilmiyor..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ