Canım Anne

Al Sana 1 TL’ye Tavuk Döner

Al Sana 1 TL’ye Tavuk Döner

TAVUK-DONER

Al Sana 1 TL’ye Tavuk Döner!
Bu Döneri Yersen “Allah’ın Şefkat Tokatını yersin”
Bakanlık Açıklıyor, “Siz Yemeye Devam Ediyorsunuz!
..
Kırmızı ette tavuk sakadatı çıktı
Al sana 1 liraya döner ekmek!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptıkları tespit edilen 43 firma ile 52 parti ürünün adını internet sitesinde açıkladı.

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruya göre, süt ürünleri üretimi yapan 14 firmanın 16 parti ürününde, et ürünleri üreten 12 firmanın 13 parti ürününde, takviye edici gıdalar ve kahve üreten 9 firmanın 9 parti ürününde, bal üreten 6 firmanın 10 parti ürününde, bitkisel yağ üreten 1 firmanın 3 parti ürününde, bulgur üreten 1 firmanın 1 parti ürününde taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edildi.

Bakanlığın yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 sayılı Veteriner, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun maddesi uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı bildirildi.
Ayrıca, Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin maddesi gereğince, laboratuvar sonucuyla taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmünün yer anımsatıldı.

Hileli gıda skandallarına bir yenisi daha eklendi. Yumurta, sucuk, peynir derken şimdi de…

Gıda hilecilerinin eli yediğimiz içtiğimiz her yere uzandı. Et, bal, tavuk, sucuk derken, dönerde de oyun arttı!

Takvim’in haberine göre tavuğun kilosu en az 8, kıymanın 20 TL iken, 1 TL’ye ekmek arası döner satanlar, dikkat çekmeye başladı.

NELER KATMIYORLAR Kİ…

Hileciler dönere tavuk eti dışında, sakatat, kemik tozu, tavuk bacağı, paça, inek memesi katıyor. Et dönere ise kafa eti, kuyruk yağı ve sakatat karıştırılırken, etin rengi kiremit tozu eklenerek kırmızılaştırılıyor. Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, ekmek arası tavuk döneri 5 TL’den aşağı mal etmenin mümkün olmadığını söyledi.

1 TL’YE DÖNER EKMEK OLAMAZ

1 TL’ye satılan tavuk dönerin içinde et bulunmasının imkansız olduğunu kaydeden Bingöl, “Bu dönerlerde tavuk dışında her şey var. Genellikle soya kullanıyorlar. Martı etinden tavuk döner yapanlar bile mevcut” dedi. Vatandaşı bu tür işletmelere karşı bilinçli olmaya çağıran Ramazan Bingöl, şöyle devam etti:”Bunları sadece satan değil, alan da suçlu. Etin bir maliyeti var. Maliyetinin altındaki fiyatlara şüphe ile yaklaşmak lazım. 1 TL’ye döner olmayacağını artık herkesin bilmesi gerekiyor.”

HASTA EDİYOR

Vatandaşların en az yüzde 80’inin yediği içtiği yüzünden hasta olduğunu belirten Bingöl, sağlıklı beslenmeyenlerin başarılı olamayacağını, günlük hayatta performanslarının da düşeceğini sözlerine
ekledi.

BU KADARINA PES
Etteki bir diğer oyun da terbiye sırasında ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bazı hilecilerin etleri terbiye ederken ve paketlerken suda bekletip yüzde 20- 25 oranında ağırlığını artırdığına dikkat çekiyor. Böylece bir kilo etin 250 gramı suya gidiyor.
….
Kampanya’yı,
Twitterde: “RT “Edebilirsiniz!
Facebook’ta: Paylaşarak Destek Verebilirsiniz!
….
ÇARE: “Devlet GDO’lu ve Ürün İçeriklerini Barkotlarla Ürünün Üzerine Okunabilir Harflerle Yazması Gerekin! Halkın da aldığı ürünlere karşı hassas davranması Gerekir!”

#GDOluÜrünlereBakanlıkEtiketKoysun
#BuÜlkedeGıdaTerörüVar
#BuÜlkedeElektromanyetikTerörVar

Kaynak:http://maranki.com/tr-TR/haberler/906/al-sana-1-tlye-tavuk-doner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın