Ametist Taşının Faydaları

Ametist Taşının Faydaları

Yarı değerli taşlar grubunda yer alan ametist, kuvarsın saf ve işlenmemiş halidir. Mor ya da mavi mor renkli bir taştır. Kelime anlamı Yunanca da amethystos sarhoş etmeyen anlamına gelmektedir. Eski çağlarda bu taşın sarhoşluğu engellediğine inanılırdı.

O zamanlarda kadeh, çanak ve kapların bir kısmı ametistten yapılırdı. Yine geçmişte, dindarlığın ve bekaretin sembolü olarak görülen Ametist, Orta Çağ boyunca da büyük kıymet görmüştür. O döneme ait kiliselerin ya da diğer başka eserlerin oymalarında sıkça kullanılmıştır. Günümüzde de hala birçok din görevlisi ametist taşından yapılmış yüzükler taşımaktadır.

Günümüzde ise faydaları saymakla bitmez. Bu değerli taş mor rengiyle tanınmaktadır. Bu sebeptendir ki Mor yakutta denmektedir.  Fakat ısıya maruz kaldığında sarı renge dönüşmektedir. Mor rengini demir madeninden alır ve silisyum dioksit bileşimidir. Enerjisi yoğun bir taştır ve meditasyon için ideal taşlardan sayılır. Özellikle koyu mor veya çok açık renkli ametistler en güçlü enerjiye sahiptirler. Astrolojide ise ametist taşı şubat ayının doğum taşıdır ayrıyeten balık, koç, kova ve başak burçlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Ametist taşı enerji, huzur, mutluluk ve canlılık verir. Enerjisinin odaklandığı kişide uyum ve denge oluşturur. Yaydığı enerji doğrudan sinir sistemini etkiler. Etkilediği çakra alın ve taç bölgesidir. Bu bölgelere yakın kullanılması etkisini artırır. Faydalarından bir kısmını da şöyle sıralayabiliriz;

-Radyasyonu ve negatif enerjiyi engeller,

-Kanı temizlemeye yardımcıdır,

-Uykusuzluğu giderir,

-Birçok alerjiye iyi gelir,

-Gözlere iyi gelir,

-Sakinleştirir ve stresi alır,

-Kalp rahatsızlılarına olumlu etki yapar,

-Kişiye iç huzuru  vererek karar verme yeteneğini güçlendirir,

-Zihinsel yorgunluğu giderip dinlendirir,

-Depresyona karşı tedavi edici etkisi vardır,

-Pembe kuvarsla beraber kullanıldığında aklı güçlendirir,

-Cildi sıkılaştırır suyuyla yıkanan ciltte bazı leke ve noktalar giderilebilir,

Migren hastalarına da iyi gelir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ