Canım Anne

Amigurumi Oyuncak Ayı Yapımı

Amigurumi Oyuncak Ayı Yapımı

El örgüsünden yapılan ürünlerin çeşitliliği gün geçtikçe artmaktadır. Eskiden yalnızca çeyiz sandıklarımı süsleyen el örgüsü ürünler günümüzde kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Bunlardan biri de el örgüsü ile oyncak yapımı tekniği olan amigurumi yapımıdır. Eskiden de örgüden karpuz gibi farklı modellerde yapılan oyuncaklar veya dekoratif eşyalar olsa diğer örgüler kadar üzerine düşülmediği için gelişimi yavaş ilerlemiştir. Günümüzde el emeği ürünlere verilen değerin artması ile beraber amigurumi yapımı da yeniden canlanmıştır.

amigurumi-oyuncak-ayi-yapimi-3

Amigurumi tekniği ile yapılmış birçok farklı oyuncak çeşidi vardır. Hayvanlardan, çizgi film kahramanlarına, el örgüsü bebek yapımında uyku arkadaşı yapımına kadar birçok farklı çeşidi mevcuttur. Hazır alınabilecek birçok farklı modelde oyuncak olsa hiç biri el emeği ile yapılmış kimyasal içermeyen el örgüsü oyuncaklar kadar değerli ve sağlıklı olmayacaktır.

amigurumi-oyuncak-ayi-yapimi-2

  Amigurumi modelleri arasında yer alan bir diğer model ise tombiş ayı yapımıdır. Ayı formlu oyuncakları çocukların çok sevdiği bilinmektedir. Sizde çocuğunuz için kendi el örgünüz ile ördüğünüz çok sevimli bir ayıcık örebilirsiniz.

amigurumi-oyuncak-ayi-yapimi-1

Amigurumi tombiş ayı yapımı için gerekli malzemeleri öncelikli olarak almanız iyi olacaktır. Krem veya beyaz renkli kalın, pamuklu ip, boncuk elyaf, altın sarısı nakış ipliği, amigurumi gözler ve süsleme malzemeleri almanız yeterli olacaktır. Ayınızın öncelikle vücut kısmını parçalar halinde örünüz. Kafa, gövde, kollar, ayaklar ve bacaklar ve kulaklar bu parçaları ayrı ayrı sık tığ işi örgü modeli ile örünüz daha sonra içlerini boncuk elyaf ile doldurarak iğne ile birleştirerek bir bütün haline getiriniz.

amigurumi-oyuncak-ayi-yapimi-5

Daha sonra yüzünü şekillendirmek için nakış ipliği ile ağzını, burnunu yapınız. Daha sonra ise amigurumi gözlerini yüzüne ekleyiniz. Sık tığ işi örgü ile ördüğünüz kulaklarını kafasına dikiniz. Ve artık ayınız hazır demektir. Ayınızı farklı materyalleri ve süsleme malzemelerini kullanarak daha sevimli hale getirebilirsiniz. Papyon ekleyerek veya kıyafetler dikerek renklendirebilirsiniz.

amigurumi-oyuncak-ayi-yapimi-4
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ