Anneler ve Bebekleri

Anneler ve Bebekleri

Dünyada belki de hala sırrı çözülemeyen konulardan bir tanesi de anne ile bebek arasındaki bağdır. Bir bebek hem anneden hem de babadan gelen genetik özellikleri ve kromozomları taşıyorken, bebekler neden özellikle anneye daha düşkün olmaktadırlar. Annenin bebeği dokuz ay boyunca karnında taşıyor oluşu elbette bunu anlamayı oldukça makul bir hale getirmektedir. Ancak bebeğin daha anne karnında iken annesi ile iletişime geçerek her şeyi algılayabilmesi ve bu iki canlı arasında oluşan mükemmel bağ kolay kolay çözülebilecek bir konu değildir.

bebek-ve-anne-iletişimi

Bebekler ve anneler arasındaki bağa ilişkin en önemli akademik çalışmaları Sigmund Freud ve onun ekolünden gelen bilim adamları gerçekleştirmişlerdir. Çocukların bebeklik dönemlerinde özellikle anne tarafından yeterince sevgi görmemeleri onların ileride kötü kişilikli insanlar olarak toplumda yer almalarına neden olacağı, bu ekoldeki bilim adamları tarafından öne sürülmüştür.

bebekle-anne-arasindaki-bag

Uzmanlar bebeğin anne karnında iken annesiyle iletişim kurduğunu ve annenin yaşadığı her şeyi hissettiğini belirtmektedirler. Eğer anne neşeliyse bebek de neşeli, anne sinirli ve üzgünse bebek de aynı ruh hali içinde olacaktır. Bu da bebek ile anne arasındaki o mükemmel bağın safhalarından bir tanesini oluşturmaktadır. Bu sebeple anneler bebekleri karınlarındayken onlarla sesli bir şekilde sohbet etmeleri önerilmektedir.

bebek

Bebekler doğduktan sonra da bebek ile anne arasındaki bağ aynı sağlamlığıyla devam etmektedir. Öyle ki bebek uyurken bile annesinin yanında olup olmadığını hissedebilir. Çoğu bebek uykudayken annesinin yanından ayrıldığını hissetmektedir. Anne, bebeği ile birlikte uyuyorken bebekler sık sık vücutlarının herhangi bir kısmı ile annenin varlığını kontrol ederler. Bu temas bebeğin kendini güven içinde hissetmesini sağlamaktadır.

anne

Bebek ile anne arasındaki bağda bebekler kadar anneler de bebeğe bağlıdır aynı zamanda. Bunu bütün annelerin çocuklarına ne kadar düşkün olduğuna bakarak anlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ