Anti HBS Testi Nedir? Anti HBS Pozitif ve Anti HBS Negatif Ne Demek?

Anti HBS Testi Nedir? Anti HBS Pozitif ve Anti HBS Negatif Ne Demek?

Anti HBS testi, Hepatit B virüsüne karşı kişinin bağışıklığının hangi düzeyde olduğunu gösteren testtir. Testin sonucundan hastanın geçmiş dönemlerde Hepatit B hastalığı geçirip geçirmediği ve Hepatit B aşısı olup olmadığı öğrenilir. Anti HBS kan testi karaciğer nakli gerçekleştirilen hastalarda Hepatit B virüsünün tekrarlanmasını engellemek için uygulanan tedavinin takibinde kullanılır. Bu sebeple bu testin yapılması gereken hastaların testi yaptırmadan önce Anti HBS nedir? – Anti HBS değerleri gibi konularda bilgi sahibi olması gerekir. Bu hastalar testi yaptırmadan önce genellikle Anti HBS pozitif ya da Anti HBS negatif gibi sorgularla konu hakkında bilgi edinmeye çalışırlar.

anti-hbs
Anti HBS Testi

Anti HBS Testi Nedir?

Anti HBS olarak bilinen test, daha önce Hepatit B hastalığı geçirmiş olan kişilerin bu virüsü vücutlarından tamamen atıp atmadıklarının öğrenilmesi için yapılır. Testle hastanın virüse ömür boyu sürecek bağışıklığı izlenir. Bu izleme Hepatit B aşısının etki edip etmediğinin kontrolü şeklinde gerçekleştirilir.

anti-hbs
Anti HBS Testi Nedir?

Anti HBS Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Anti HBS testi yapılan bir hastaya testten önce aşı yapılmışsa bu değerin <5 mlU/ml (negatif) olması gerekir. Aşı yapılmayan hastalarda ise 12 mlU/ml (pozitif) olması normaldir. Bazı hastalarda bu testin sonucunda değerler 100 ve bazen 1000 gibi yüksek olabilir. Bu durumun anlamı hastanın Hepatit B virüsüne karşı bağışıklığının olduğudur.

anti-hbs
Anti HBS Değerleri

Anti HBS Pozitif – Anti HBS Negatif

Anti HBS’nin sonucu pozitif değerde olursa hasta Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazanmış demektir. Değerlerin negatif olması bu bağışıklığın olmadığının göstergesidir.

Kısaca Anti HBS değerleri Hepatit B hastası olanlara yapılan aşının tutup tutmadığını, kişinin virüse karşı bağışıklığının olup olmadığını öğrenmek için önemlidir.

Sitemizdeki Sağlık kategorimizden pek çok hastalık ile ilgili detayları öğrenmeniz mümkündür. PDW Testi Nedir? PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği! Konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

anti-hbs
Anti HBS Pozitif – Anti HBS Negatif
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ