Aşure Günü Hakkında

Aşure Günü Hakkında

Kuran-ı Kerim’de Muharrem ayı en çok kıymet verilen dördüncü aydır. Muharremin birinci günü oruç tutmak o senenin tüm orucunu tutmak gibi faziletlidir. Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Hz. Adem’in tövbesinin kabul olması, Hz. Nuh’un tufandan kurtulması, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hz Yakub’un oğlu Hz Yusuf’a kavuşması, Hz Yusuf’un kuyudan çıkması, Hz Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hz Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hz İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılmasının Aşure gününde olduğuna ve bu gece yapılacak tüm duaların kabul olacağına inanılır.

asure-gunu-hakkinda-4

İslam dünyası için kutsal aylardan olan Muharrem ayı, çeşitli ibadetlerin yapılmasıyla ve Aşure yapmak gibi bazı geleneklerin de günümüze kadar yaşatılmasıyla önem taşır. Muharrem ayı içerisinde ve özellikle de Muharrem’in onuncu gününe denk gelen günde evlerde hazırlanan Aşure, Türk mutfağının da önemli tatları arasında yer alıyor.

asure-gunu-hakkinda-3

Geleneklerimize göre evde bulunan malzemelerle yapılan, yapılışı her bölgeye göre farklılık gösteren Aşure; bir rivayete göre 7 çeşit malzemeyle başka bir rivayete göre de 40 çeşit malzemeyle pişirilir. İçindeki malzemelerin zenginliği sağlıklı beslenme açısından da büyük önem taşır.

asure-gunu-hakkinda-2

Aşureyi kaç çeşit malzemeyle pişirdiğinizden ziyade; evde ne varsa bunu yakınınızdakilerle paylaşmaya hazır olduğunuzu göstermektir pişirdiğiniz Aşureyi dağıtmak. Özellikle ev kadınları tarafından özenle hazırlanıp komşularla paylaşılması, bu güzel gelenekle birlik ve beraberliğin pekişmesini sağlar. Zor günlerde yanınızda olacağız mesajı vermektir asıl niyet.

asure-gunu-hakkinda-1

İslamiyet için bu kadar özel bir günde siz de evinizde ne varsa kaynatıp, ağızları tatlandırmak için de şeker ilave edip komşularınızla paylaşın hanımlar. Unutmayın sevgiyle paylaştığınız her ne varsa size kat kat geri dönecektir.

asure-gunu-hakkinda-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ