Avokado Hakkında Bilinmeyenler

Avokado Hakkında Bilinmeyenler

Avokado her ne kadar ülkemizde yaygın bir meyve olmasa da, pazarlarımızda ve marketlerimizde en dar satılan ürünlerden biri olsa da, vücudumuza sağladığı faydalar çok fazladır. Yağ ve protein açısından zengin olan avakado, buna bağlı olarak yüksek bir enerji değerine sahiptir. İçeriğinde A, E ve B vitaminleri bulundurmakla kalmayıp potasyum açısından da zengindir.

avokado-hakkinda-bilinmeyenler-5

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, kanseri hastalığında koruyucu bir etkiye sahiptir. Kalp ve damar hastalıklarındaki en büyük etkisi, içerdiği doymamış yağ asitlerinden kaynaklanır. Cildin ve vücut dokularının yenilenmesinin yanında, içeriğindeki A vitamini sayesinde, yaraların hızla iyileşmesine de çok yardımcı olur.

avokado-hakkinda-bilinmeyenler-4

Avokado, vücuttaki toksik maddeleri etkisiz hale getirir, yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önler.

Vücudun protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenleyen avokado, içeriğindeki vitamin, mineral ve proteinlere bağlı olarak hamile bayanların ve çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmeleri açısından büyük etkiye sahiptir. Avokado genellikle tam olgunluğa erişip, yeterli yumuşak kıvama geldikten sonra toplanır, böylece avokadonun faydaları olduğu kadar lezzeti de çok fazla olur.

avokado-hakkinda-bilinmeyenler-3

Ana vatanı Meksika olan meyve, defnegiller familyasında bir ağaçta yetiştirilir. Timsah armudu adı da verilen avokadonun şekli oval, dışı koyu yeşil, içi ise krem sarısı olup, yoğun bir doğal içeriğe sahiptir.  Toplamda içerdiği vitamin ve mineral sayısı yirmiye ulaşmıştır. Botanik ve büyük bir meyvedir. Renk ve şekil açısından değişik türleri vardır. Sağlık açısından yararlarına da bakılarak, genellikle süper yiyecek olarak da adlandırılmaktadır.

avokado-hakkinda-bilinmeyenler-2

Çok sık yenilen bir yiyecek olmasa da, daha sağlıklı bir hayata sahip olmaları için, özellikle çocuklarımıza avokado yeme alışkanlığı kazandırmak için sofralarımızda sık sık yer vermemiz gereken bir yiyecek olduğunu unutmayalım.

avokado-hakkinda-bilinmeyenler-1

 

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ