Hangi Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Ayakkabı Temizliği İpuçları!

Hangi Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Ayakkabı Temizliği İpuçları!

Ayakkabı nasıl yıkanır? Sorusunun cevabı aslında her ayakkabıya göre değişir. Her ne kadar temiz olsak ya da temiz tutmaya çalışsak da ayakkabılar en çok kirlenen ve kötü kokan kıyafetlerdir. Ayakkabı temizliği doğru yapılırsa hem ayakkabılarınız ilk günkü gibi korunur ve temizlenir, hem de uzun ömürlü olur. Yanlış ayakkabı temizliği ayakkabının yıpranmasına hatta tamamen deforme olmasına neden olur. Ayakkabı temizliği nasıl yapılır? Diye merak edenlerin sayısı oldukça çoktur.

Ayakkabı Temizliği Nasıl Olur?

Diğer yazılarımızdan birinde daha önce Ayakkabı Bağcıkları Nasıl Temizlenir? Ayakkabı Bağcıkları Temizlemek konusuna değinmiştik. Bu yazımızdan da faydalanarak ayakkabılarınızın tertemiz olmasını ve mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun size yardımcı olacak tüm detayları yazımızın devamındadır.

ayakkabi-temizligi
Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Spor Ayakkabı Temizliği

Spor ayakkabı temizliği yaparken öncelikle ayakkabının içindeki tabanlıklar ve bağcıkları çıkartılır. Bir kovanın içine rendelenmiş sabun ve su koyulur ve 3 – 4 yemek kaşığı karbonat ilave edilir. Spor ayakkabılar yarım saat civarında bu suyun içinde bekletilir. Daha sonra yumuşak bir süngerle veya fırçayla ovalanır. İyice temizlendikten sonra durulanır. Durulama işlemi 2 – 3 defa tekrar edilir. Ayakkabılar temiz bir yere koyulur ve suyunu akıtması beklenir. Suyu aktıktan sonra içine temiz beyaz kağıt doldurularak kendi kendine kurumaya bırakılır.

ayakkabi-temizligi
Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabıları Temizleme Püf Noktaları!

  • Spor ayakkabının üzerinde lekeler varsa bu lekelere diş macunu sürerek ovabilirsiniz.
  • Spor ayakkabılar makinede yıkanabiliyorsa temiz bir bez torbanın içine koyarak makineye atın.
  • Deri ayakkabı temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; bu tür ayakkabılar kesinlikle yıkanmaz. Su veya benzeri şeyler değen deri ayakkabının formu bozulur.
  • Eskiyen deri ayakkabılar portakal kabuğuyla ovulursa yeni gibi görünebilir.
  • Deri ayakkabılar el kremi, yüz kremi gibi kozmetik ürünlerle parlatılabilir.
  • Koyu kahverengi olan ayakkabılara kahvenin telvesi sürülerek parlatılabilir.
ayakkabi-temizligi
Ayakkabıların Temizlenmesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ