Canım Anne

Bahar Temizliğinde Neler Yapılır ? Püf Noktaları

Bahar Temizliğinde Neler Yapılır ? Püf Noktaları

Bahar Temizliğinde Neler Yapılır ? Püf Noktaları

Sevgili anneler ve hanımlar, bu yazımda bahar temizliği (yaz temizliği) hakkında pratik ipuçları ve işinizi kolaylaştıracak püf noktaları sizler ile paylaştık. Bu temizlik türü kış aylarında rutubetlenen, havasız kalan, kirlenen camlar, toz ve yağ olmuş mutfak dolabı, gri tonlarındaki perdeler, evin çeşitli yerlerinde böceklenmeler vs bunlar gibi bir çok konuya değinmek istiyoruz ancak bir yazımızda tüm bunları anlatmak pek mümkün olmuyor. Bu sebeple Bahar temizliğine dair püf noktaları yüzeysel olarak anlatacağız.Sizlerin isteği ve yorumlarına göre istenilen konu hakkında pratik bilgiler paylaşacağız. Biz genel olarak doğal yollar ile olan temizlik çözümlerini öneriyoruz. Kimyasal kullanmadan yapılan temizlik yöntemini ancak kolay ve pratik çözümler isteyenler için diğer yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Mutfak Temizliğinde Püf Noktalar
Evimizin en temiz olması gereken yerlerden biri şüphesiz mutfaktır. Mutfak temizliği ev temizliğinde en önemli yerdir.

 • Mutfak dolabında kışın biriken yağ ve toz lekeleri iyice inatçı hale gelir;
  bunun için yağ çöz gibi deterjanlar kullanabilirsiniz.
 • Mutfak dolabı ahşap olması sebebi ile ıslak yer kalmaması gerekmektedir.
 • Dolabınızın uzun ömürlü olması için çok önemlidir.
 • Temizlik sonunda beyaz sirke ile dezenfekte yapabilirsiniz.
 • Bu sayede hem görünmeyen mikroplardan hemde güvelenme gibi sorunları kaldırmış olacaksınız.
 • Mutfak temizliğinde kesinlikle porçöz, tuz ruhu ve çamaşır suyu kullanmayın.
 • Not: Zehirlenme, tahriş edici rahatsızlıklar veya solunum sorunu gibi ciddi derecede kalıtsal hastalıklar bırakabilir.
 • Davlumbaz temizliğinde tuz ruhu veya porçöz kullanmayın, çelik veya alüminyum olan davlumbazlar çizilmeye karşı hassas bu yüzden tüm yüzeyleri yumuşak süngerli bir bez ve deterjanlı sıcak bir suyla silin ve daha sonra yumuşak bir bezle kurulayın. Davlunbaz temizlerken çamaşır suyu, tuz ruhu, porçöz  veya çözücü içeren temizlik maddelerini, aşındırma durumu olan toz ve sıvı deterjanları kesinlikle kullanmayın.

* Uyarı: Beyaz sirkeyi mermer üstünde, incileri ve antikalarınızı temizlemekte kullanmayınız.
* Uyarı : Yağ çöz gibi deterjanlarda Fırını ancak temizlikten 8 saat sonra tekrar kullanabilirsiniz. Üreticinin temizlik ile ilgili uyarılarına dikkat ediniz.
* Uyarı : Gaz ile çalışan fırınlarda alevin sönmesini bekleyiniz.
* Uyarı : Fan veya hava girişlerine ürünü püskürtmeyin.
* Uyarı : El, yüz, vücut ve gıda maddeleri temizliğinde kullanmayınız.
* Uyarı : Çocuklardan uzak tutunuz.
* Uyarı : Gıda maddelerinden uzakta bulundurunuz.
* Uyarı : Sadece iyi havalandırılan yerlerde kulanın. Cildinizi korumak için ellerinizi deterjanla uzun süre temas ettirmeyin.


Banyo ve Tuvalet Temizliğinde Püf Noktalar

 • Banyo ve tuvalet temizliklerinde çözelti, tuz ruhu, çamaşır suyu kesinlikle kullanmayın, kullanan kişilerin pencere, kapı gibi havalandırmayı sağlayacak şekilde bir ortam oluşturmalıdır. Bu durum hayati tehlike arz etmektedir. Bu deterjanlar yerine daha sağlıklı ve zararsız yöntemleri tercih ediniz. Sağlığınızdan olmayın.
 • Fayansların temizliği için 4 litre suya yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve çeyrek bardak boraks karıştırarak temizleyin.
 • Lavobo ve küvet temizliğinde ise; Küvetinize 3 bardak sirke döküp sıcak su ile doldurun ve 4 saat bekletin. Sonra durulayın. Sulandırdığımız sirke ile lavaboyu temizleyip soğuk su ile durulayın.
  Duşakabin temizliği için 4 litre suya yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve çeyrek bardak boraks karıştırarak temizleyebilirsiniz.
 • Duş telefonun temizliği: Duş başlıklarını yarım bardak sirke eklediğiniz 1 litre suda 10 dakika bekletin.
 • Tuvelet temizliğinde sirke kullanımı,  Tuvalete 2 bardak sirke dökün ve bir gece bekleyin. Ertesi sabah sifonu çekip temizleyin.
 • Kararmış silikonları değiştirin; duşakabin kenarlarındaki, lavabo kenarlarındaki kararmış siyah hale gelmiş silikonları değiştirebilirsiniz, falçata veya benzeri bir cisim ile kararmış silikonları çıkartın, tamamen temizleyin ve tamamen kurulayıp 3 saat sonra kaliteli silikon ile tekrar silikon yapın.

Oturma odası, Yatak odası ve Çocuk Odası Temizliği

 • Halıları temizliği, kalabalık şehirlerde pek çoğumuz halıyı yıkayacak yer, zaman veya imkan bulamıyor ancak imkanı olanlar için şu öneriyi sunmak istiyoruz.
  Halılarınızı fırçaladığınız 4 litre suya 1 bardak beyaz sirke ekleyin.Halı lekelerini çıkarın: Yarım bardak beyaz sirkeye 2 çorba kaşığı tuz ekletin. Halıdaki lekeleri bu karışım ile oyalayın ve sonra kurumasını bekleyin ve ardından elektrikli süpürge ile süpürebilirsiniz..
 • Parkelerinizi, kimyasalları parke temizleyicileri yerine 4 lt. suya katılmış yarım bardak sirkeli karışımla ıslattığınız ve sıktığınız yer bezi ile silin. Tedbir amaçlı bu yöntemi önce kıyıda köşede bir yerde denemenizde fayda var.
 • Ahşap mobilyalarınızda oluşan bardak lekelerini çıkarmak için bir ölçek sirke, bir ölçek zeytinyağı karışımı ile temizleyip farklı bir bez ile durulayın.
  Elektronik eşyalarınızı bire bir ölçüde beyaz sirke ve su karışımı ile temizleyelim. Temizlik sırasında ıslak bez yada sprey kulanmayın.
 • Sirke (beyaz) ile ıslatacağınız nemli bir bez ile tükenmez kalem lekesini duvardan çıkarabilirsiniz.
 • Koltuk temizliğinde arap sabunu da en çok tercih edilen çözümlerden biridir. Arap sabunu suda tamamen eritin veya hafifçe koltuğun üzerine sürüp nemli bezle koltuk minderlerini tertemiz yapabilirsiniz.  Koltuk üzerinde sabun kalıntısı olmaması için sıcak su ile iyice durulayın.
 • Koltukların sık kirlenmesi, sirke ile koltuk temizliğini akla yatkın hale getirmektedir. Sirke ve sıcak su karışımı ile silinen koltuklar temiz ve parlak olacaktır.. Zararsız bir temizleyici olması sebebi de evinde çocuğu olan, hassas vucudun kimyasal deterjanlara temas etmesini istemeyen anneler için iyi bir çözümdür.
 • Sirke kokusunun koltuklarda kalacağını düşünenler, bu konuda rahatlıkla temizlik yapabilirler, tabiki aşırıya kaçmamak şartı ile daha sonra bir kaç saat evi havalandırma ile sirke kokusundan eser kalmadığı deneyen birçok kişi tarafından belirtilmektedir.
 • Sirkeli su karışımı ile temizlenen zeminlerde bakteri, böceklenme gibi sorunları gidermiş olacaksınız.

Cam, Balkon ve Pencere Denizliklerinin Temizliği

Cam, Balkon ve Pencere Denizliklerinin Temizliği

 • İlk önce kolay temizlikten daha önemlisi güvenliğiniz. Bu konuda kolunuzun yetişemediği yerlere sarkarak, asılarak temizlik yapılmamasını tavsiye ediyoruz. Bu duruma dikkat etmeyen bir çok vatandaşımız vefat ediyor veya ciddi yaralanmalara sebep oluyor.
 • Elinizin uzanamayacağı yerlere açıldıkça uzanan temizlik süngerleri mevcut, çekçek yardımı ile daha güvenli temizlik yapabilirsiniz.
 • Cam denizliklerine (mermerlere) kesinlikle şirke, porçöz, tuz ruhu kullanmayın mermerin kararmasına sebep olabilir.
 • Cam ve balkon kenarlarındaki alüminyum korkulukların temizliğini, nemli bez ile temizleyebilirsiniz.
 • Mümkün oldukça doğal ve kimyasal kullanmadan temizlik önerilerini ve püf noktalarını sizler ile paylaştık. Her şeyden önce sizin sağlığını bizler için çok önemli temizlik yapacağım derken sağlığınızdan olmayın. Üzülerek sizlere temizlik yaparken hayatını kaybeden kişiler hakkında haber kaynaklarını aşağıda paylaştım.

Önemli husus: Temizlik maddeleri çocukların erişebileceği yerlere koymayınız. Kapalı ve havasız ortamda temizlik yapmayınız.

Temizlik sırasında yaşanan olaylardan birkaçı

 • http://www.hurriyet.com.tr/camasir-suyundan-zehirlenen-kizlari-oldu-gelinleri-5-aydir-komada-40054996
  Çamaşır suyu içen çocuk öldü
 • http://www.sabah.com.tr/yasam/2011/08/21/camasir-suyu-icen-cocuk-oldu
  Camları temizlerken 3’üncü kattan düştü
 • http://www.gazetevatan.com/camlari-temizlerken-3-uncu-kattan-dustu-955503-yasam/
  Genç kadın temizlik yaparken öldü
 • http://www.hurriyet.com.tr/genc-kadin-temizlik-yaparken-oldu-27118152
  Temizlik yaparken 6. kattan düşen kız öldü
 • Kezzap ve çamaşır suyu karışımıyla temizlik yaparken öldü
  http://www.hurriyet.com.tr/kezzap-ve-camasir-suyu-karisimiyla-temizlik-yaparken-oldu-37296641
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ