Balığı Taze Saklamanın Yolları

Balığı Taze Saklamanın Yolları

   Balık besin değeri yüksek ve insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Omega 3 açısından oldukça zengin olan balığı yaz kış taze şekilde tüketebilmek için saklama koşullarını iyi bilmek gerekir. Özellikle de kış aylarında balık tüketimi artmaktadır. Yaz aylarında da balık tüketmek isteyenler için doğru saklama koşulları bilinip, doğru uygulanması gerekir. Lezzetli olduğu kadar da sağlıklı olan balığı doğru şekilde saklamayı başarırsanız yaz kış taze balık tüketebilirsiniz.

baligi-taze-saklamanin-yollari-45

Her balığın saklama koşulları birbirinden farklıdır. Bazı balıklar salamura yapılarak saklanırken bazıları ise derin dondurucuda saklanarak yaz kış rahatlıkla tüketilmektedir. Genellikle büyük balıklar derin dondurucu için daha uygun olurken küçük balıklar ise salamura içi daha iyidir.

baligi-taze-saklamanin-yollari-4

Yaz ve bahar aylarında taze balık tüketmek istiyorsanız sezonu olan kış aylarında balıklarınızı almalısınız. Öncelikle aldığınız balıkların iyice temizlenmesine dikkat etmeniz de fayda var. Tam temizlenmeden saklanan veya derin dondurucuya koyulan balıklar çabuk bozulabilir veya bakteri üretebilir.

baligi-taze-saklamanin-yollari-3

Balık saklama koşullarında sıcaklık önemlidir. Eksi derecelerdeki dondurucuların tercih edilmesi gerekir ve sıcaklığın hep aynı seviyede olması gerekir. Saklamak istediğiniz balıkları eve getirdikten sonra hiç beklemeden iyice yıkayıp temizleyin. Daha sonra ise suyunun sızması için biraz bekledikten sonra tuzlayıp alüminyum folyo ile sarıp dondurucunuza koyabilirsiniz.

baligi-taze-saklamanin-yollari-2

Bu şekilde hazırlayıp, sakladığınız balıkların uzun süre tazeliğini koruyabilirsiniz. Balık sezonunun olmadığı yaz ve bahar aylarında da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Uzmanlar tarafından balık tüketiminin haftada en az 1 kere olması gerektiği söylendiğine göre sizde rahatlıkla balıklarınızı taze alıp, uygun koşullarda saklayarak her mevsim rahatlıkla tüketebilirsiniz. İnsan sağlığı için önemli olan balığı taze tüketmek en doğrusudur.

baligi-taze-saklamanin-yollari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ