Balığın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balığın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balığın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kış sezonun en çok tüketilen ve sağlıklı besinlerinin başında gelen balık, çocukların gelişimi içinde oldukça önemli bir besindir. Ancak balığın taze olması, bayatlamamış olmasına alırken dikkat etmelisiniz. Peki bayat balık nasıl anlaşılır? Hangi yöntemler, hangi ipuçları ile anlaşılır? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz. Aradığınız sorunun cevabını net bir şekilde almış olacaksınız. Balığın bayat olduğunu anlamanın yolları ise şunlardır;

baligin-bayat-oldugu-nasil-anlasilir

  • Karın kısmı sarkmışsa ve yumuşaksa o balık bayat demektir. Bu yüzden karnının sert olmasına, sarkmış olmamasına özen göstermelisiniz.
  • Balığın kuyruğu gevşemiş ise yine bayat demektir. Buradan yola çıkarak rahatlıkla anlayabilirsiniz.
  • Balığın bayat olduğunu anlamanın en iyi yolu gözlerine bakmaktır. Gözleri içe dönükse ve matsa bu balık bayattır. Eğer gözleri canlıysa ve dışa dönükse bu balık taze demektir.

baligin-bayat-oldugu-nasil-anlasilir

  • Balığın pullarına dokunduğunuzda elinize geliyorsa bayattır.
  • Solungaçları kuruysa ve beyaza yakınsa yine bayattır.
  • Eti sert değilse o balık bayat demektir.
  • En önemli noktalardan biri de kokusudur. Eğer alacağınız balık çok ağır kokuyorsa, balık kokusundan hariç değişik bir kokusu, pis bir koku hakimse o balığı kesinlikle almayınız.

Not: Balık yemek her ne kadar sağlıklı olsa da bayat balık yemek bir o kadar sağlıksızdır. Bunun için balık alırken yukarıda belirtmiş olduğumuz noktalara dikkat ederek taze balık alabilirsiniz.

baligin-bayat-oldugu-nasil-anlasilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ