Canım Anne

Balık ile Yoğurt Yenmez mi ?

Balık ile Yoğurt Yenmez mi ?

balik-ve-yogurt-birlikte-yenirse-zehirler-mi

balık ve yoğurt

Merhabalar dün akşam söylemesi ayıp akşam ailecek hep beraber afiyetle balık yedik. Sonra konu açıldı. Balıkla su içilir mi? Yoğurt Yenirmi? gibi sorular takıldı aklımıza biz de bu konuda araştırma yaptık. Sizler ile paylaşalım dedik. Canım Anne siz değerli ziyaretçilerimize en ilginç ve güzel konular açmaya devam ediyor. Düşünce ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.
Halk arasında yoğurt ile yenilen balığın zehirlediği görüşü hakimdir. Kısmen doğru olmakla beraber bu durum aslında böyle değildir. Temiz sulardan elde edilmiş, taze olarak satılmış ve uygun şartlarda pişirilip sofraya getirilen balığın yoğurtla yenilmesi zehirlemeye neden olmaz. Sofralarda meze olarak kullanılan balık ve yoğurtlu patlıcanın, haydarinin aynı anda tüketimi zaten buna en iyi örnektir. Bu durumu bir çok restaurant işletmecileri bilmektedir. 

Balık Zehirlenmesi

Balık tüketiminde meydana gelen 2 tip zehirlenme bulunur. İlki tropik sularda bulunan balıklardan meydana gelen zehirlenmedir. Bu tarz zehirlenmeler ülkemizde çok yaşanmaz, bu tarz balıklar ülkemizde çok satılmaz ve tüketilmez. Bu balıklardaki zehirlenme dondurarak veya farklı yöntemlerle pişirilerek, servis edilerek engellenemez. İkincisi ve asıl üzerinde yoğunlaşılan histaminden kaynaklanan balık zehirlenmesidir.
 

Peki Nedir Bu Histamin ?Balığın içerisinde bulunan bir proteindir. Balık bayatsa bu protein miktarı artış gösterir. Histamin, insan vücudu içerisinde birçok tepkimelere yol açabilmektedir. Histamin kalp – damar sistemi ve çeşitli salgı bezlerindeki hücre membran reseptörlerine bağlanarak etkisini göstermekte, böbrek üstü bezlerindeki etkisinin bir sonucu olarak ise kalbi harekete geçirip, uterus, bağırsak ve solunum bölgelerindeki düz kasları, duyu ve motor sistemini harekete geçirmekte, gastrik asit salgısını kontrol altına almaktadır. Bu nedenle histamin zehirlenmesi genellikle geniş bir semptom çeşitliliğiyle ortaya çıkmaktadır.

Denizden tutulup çıkartılan taşımaya ve depolamaya alınan balığın, bu esnada kaslarındaki serbest aminoasitleri dekar boksile eden bazı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler, serbest aminoasitleri dekarboksilaz enzimleri sayesinde dekarboksile etmektedir. Uskumru ve ton balığı gibi balıklar, histamin balık zehirlenmesinin en yaygın olduğu balıklardır. Ayrıca ringa, sardalya ve hamside de bu zehirlenme görülmektedir.

Saklaması düşük sıcaklıklarda yapılan balıklarda histamin oluşumunun azaldığı bilinmektedir. Uskumrunun buzda depolanması süresince hiçbir amin üretiminin olmadığını, 20°C’lik depolamada ise histamin artışının yüksek olduğu belirlenmiştir. İç organları çıkartılmış balıklarda histamin oranının düşük olduğu tespit edilmiştir.

Yoğurt ile Balık Tüketilirmi ?

Yoğurtta da histamin adlı madde bulunur. Taze olmayan balıkla birlikte yoğurt tüketilmesi histamin artışına neden olacağı için tavsiye edilmez. Ancak burada önemli olan balığın tazelik derecesidir. Bu nedenlerden dolayı eğer balığınızın tazeliğine güveniyorsanız balıkla birlikte yoğurt tüketmenizin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Yukarıda bahsedildiği gibi uygun koşulda hazırlanmamış balıkları yiyen herkes balık zehirlenmesiyle karşılaşabilir. Temiz sulardan elde edilmiş ve daha sonra uygun şekilde temizlenip depolanmış ve pişirilmiş balık, süt, yoğurt veya peynirle yendiğinde zehirlemez. Ancak bu besinlerden birisine özel bir alerjik hassasiyeti olan kişi için durum farklıdır.

Zehirlenmenin Belirtileri

Zehirlenmenin en belirgin belirtileri bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi ve uyuşukluktur. Kişi üşümese bile kendini üşüyormuş gibi hissedebilir. Zehirlenme semptomları, balığı yedikten yaklaşık 20 – 30 dakika içerisinde başlayabilir.

Histamin balık zehirlenmesi sonucu oluşan semptomlar, toksik miktarların emiliminden birkaç dakika veya birkaç saat sonra görülmektedir. Tipik olarak hastalık birkaç saat sürmekle birlikte bu süre birkaç güne kadar uzayabilmektedir

Zehirlenmenin Tedavisi Nasıl Olur ?

Zehirlenmeden şüpheleniyorsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir. Vücutta histamin artışına bağlı olarak oluşan zehirlenmelerde, histamini kanda bloke eden ilaçlar kullanılmalıdır. Verilen bu ilaçlar sayesinde 6–8 saat içinde zehirin etkisi geçer.

Nehirlenmeden Koruınmak İçin Neler Yapılmalı

 • Tanımadığınız ve kaynağını bilmediğiniz, güvenli olmayan balığı tüketmeyiniz.
 • Satın aldığınız balığın taze olmasına özen gösteriniz. (Taze balığın derisi ve solungaçları gergin ve parlaktır,gözleri parlaktır. Balığa dokununca meydana gene çukurlaşmalar hemen eski haline gelip gergin halini geri alır.
 • Aldığınız balığı donduracaksanız temizlemeniz gerekir. Temizlenmiş balıktaki histamin oluşumu temizlenmemişe göre daha düşüktür.
 • Balıklar oda sıcaklığında (özellikle arabanın bagajında, güneşe maruz kalabilecek sıcak bölgelerde) kesinlikle uzunsüre tutulmamalıdır.
 • Eğer dondurulmuş balık alacaksınız, güvendiğiniz markanın ürünlerini almalı ve soğuk zinciri bozmadan evinizegötürmelisiniz.
 • Çözülmüş olan balık tekrar dondurulmamalıdır.

 

Konuya ait Video Diyetisyen Nilay Keçeci cevaplıyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  acaba yoğurtla balık yemek doğrumudur ?

  1. Güzel Annem dedi ki:

   yazının alt tarafında ki video yu izlemenizi öneririm

 2. fatma cicek dedi ki:

  Hamileyken saat aralıklarla yoğurt ile balık yenir mi

  1. Güzel Annem dedi ki:

   Merhabalar bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

 3. polat aysel dedi ki:

  Benim oğlum yarım dondurulmuş balık yedi uç saat sonra bir bardak süt içmiş acba bir sorun olurmu

 4. Naz dedi ki:

  İkibuçuk yaşındaki kızımla hamsi yedik kızım çok az yedi 5 veya 6 saat sonra yoğurt yedi ve maalesef zehirlendi çok kustu karnı ağrıdığını söyledi hemen hastaneye gittik yediklerini çıkardığı için serum verdiler çok şükür iyileşti kuzum bana ders oldu asla balıkla yoğurt aynı gün yenmez.heleki çocuklar asla yedirmeyin

  1. Canim Anne dedi ki:

   Bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Çok çok geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın