Balık Kızarma Teknikleri

Balık Kızarma Teknikleri

Balık özellikle de kış aylarının gelmesiyle beraber daha fazla tercih edilmeye ve tüketilmeye başlamıştır. Lezzetli olduğu kadar da sağlıklı olan balığı haftada en az bir kez tüketmeniz gerekmektedir. Omega 3 deposu olan balık insan sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle de gelişim çağında olan çocukların bol bol ve taze şekilde tüketmesi önerilir.

balik-kizarma-teknikleri-5

Balığı kızartma şekilde yapabileceğiniz gibi aynı zamanda ızgara, buğulama ve fırında da rahatlıkla yapabilirsiniz. Küçük balıklar için daha çok kızartma yöntemi kullanıldığı gibi büyük balıklar için daha çok fırın ya da ızgara da tercih edilmektedir. Kızartma yapılarak tüketilecek olan balıkların fazla yağ çekmemesine dikkat etmelidir.

balik-kizarma-teknikleri-4

  Lezzetli ve az yağlı balık pişirmek isterseniz eğer bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Eğer püf noktalarına dikkat ederseniz istediğiniz gibi bir sonuca ulaşabilirsiniz.

balik-kizarma-teknikleri-3

Satın alacağınız balıklarınızı iyice temizleyiniz. Daha sonra yıkadıktan sonra süzülmeye bırakınız. Balığınızı kızartacağınız için iyice süzülmüş ve kuru olması önemlidir. Daha sonra ise un ve tuzu harmanlayarak balıklarınızı bu karışıma bulayın. Un kullanabileceğiniz gibi mısır unu da tercih edebilirsiniz. Una buladıktan sonra balıklarınızı silkeleyerek üzerindeki fazla unun gitmesini sağlayınız.

balik-kizarma-teknikleri-2

Fazla unlu kalan balıklar fazla yağ çekeceği için sağlığınız açısından iyi olamayacak aynı zaman lezzetinden de ödün vermiş olur. Bunun için üzrindeki fazla unu silkeleyiniz. Balıklarınızı unlamadan önce çok az bir zeytinyağı ile ovarsanız daha az yağ çektiğini fark edersiniz. Unladığınız balıklarınızı kızmış yağın içinde harlı ateşte kızartınız. Harlı ateşte kızaran balıklar daha az yağ çekecektir. Balıklarınız kızardıktan sonra havlu serdiğiniz servis tabağına alabilirsiniz. Havlu sermeniz fazla yağın emilimini sağlamaktadır.

balik-kizarma-teknikleri-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ