Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Evde balık piştikten sonra geriye kalan koku birçok bayanı oldukça rahatsız etmektedir. Sırf balık kokusu yüzünden evinde balık yapmak istemen birçok ev hanımı vardır. Bu kokuyu gidermek için ise birkaç püf noktasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Evde balık pişirmek, kızartmak ve yemek her ne kadar keyifli ve lezzetli olsa da sonrasında oluşan koku ne yazık ki oldukça rahatsız edicidir. Pencereleri açıp evi havalandırmak bazen yeterli olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise ekstra birkaç püf noktasına gerek duyuluyor. Fırında yapılan balıklar, kızartılan balıklardan daha az kokuya neden olmaktadır. Ancak kızartma severler için bundan vazgeçmelerine gerek yoktur. Aşağıdaki tavsiyelere uyarak balık kokusundan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

Balık kokusunu evden çıkarmanın püf noktaları hakkında sizler için birkaç tanesini bir araya getirdik

  • Evde balık kızartırken yan tarafta da bir kabın içerisinde sirke kaynatırsanız eğer koku en az düzeyde olacaktır.
  • Balık kızartma işlemi bittikten sonra bir kabın içerisine su, limon suyu, çubuk tarçın, defne yaprağı, karanfil koyarak mutfakta oluşan balık kokusunu azaltabilirsiniz.

  • Balık kızartırken yan tarafta bir suyun içerisinde vanilya kaynatırsanız eğer koku yok olacak ve mis gibi vanilya kokusu yayılacaktır.
  • Balık kızarttığınız yağın içerisine birkaç dilim limon koyarsanız eğer kokuyu en aza indirmiş olursunuz.
  • Balık pişirirken bir kenardan da kokulu mum yakarsanız eğer kokuyu en aza indirmiş olursunuz.
  • Eğer balık kızartırken ızgarada yapıyorsanız ızgaranın arasına defneyaprakları yerleştirirseniz hoş bir koku yayılacak ve balık kokusu azalacaktır.

  • Balık kokusundan kurtulmanın bir diğer yolu ise ocakta limon veya portakal kabuğu yakmaktır.
  • Teflon tava içerisinde kuru çay kavurarak kokuyu alabilirsiniz. Biraz duman çıksa da kötü kokunun yok olmasını sağlayacaktır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ