Bamya Tohumu Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Bamya Tohumu Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Bamya sebzesinin içini açtığınızda görebileceğiniz küçük çekirdekler görürüz. Bu çekirdeklerin kurutulmasıyla bamya tohumu elde edilir. Aktarlardan kolayca bulunabilen bu tohumu sizler için ele aldık.

Bamya tohumu faydaları ile her gün biraz daha şaşırtmaya devam ediyor. Mucizevi bitki olarak tanınan bamya tohumu B Vitamini, C Vitamini, potasyum, kalsiyum, demir gibi pek çok mineral ve vitamin içeriyor. Son zamanlarda bamya tohumunun faydaları konusu sıkça konuşulmaya başlandı. Ayrıca bamya tohumu zayıflatır mı? Sorusu da özellikle kadınlar arasında çokça konuşuluyor. Peki, nedir bamya tohumun sağlığa yararı? İşte cevabı…

bamya-tohumu
Bamya Tohumu

Bamya Tohumunun Faydaları

  • Bamya tohumunun faydaları arasında ilk sırada konuşulan kolesterolün düşmesine yardımcı olduğudur.
  • İçeriğinde antioksidan bulunan bamya tohumu bağışıklık sistemini güçlendirerek, çeşitli rahatsızlıklarla daha kolay başa çıkılmasını sağlar, hastalıklara karşı da korur.
  • İçeriğinde bolca lif bulunan bamya tohumu tok tutma özelliğine sahiptir. Bamya tohumu zayıflatır mı? Sorusu tam da burada yanıt bulur. Bu özelliğinden dolayı zayıflamaya yardımcıdır. Kilo vermek isteyen kişiler tarafından çok tüketilir.
  • Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisine destek vermesi bamya tohumunun yararları arasında yer alır.
  • Bamya tohumu ayrıca düzenli tüketildiğinde hafızayı güçlendirir, konsantrasyonun artmasını sağlar.
  • Bağırsakları temizleme özelliği de bulunur.
bamya-tohumu
Bamya Tohumu Faydaları

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Bamya tohumu faydaları sıraladıktan sonra sıra nasıl tüketildiği konusuna geldi. Aktarlardan bulabileceğiniz bamya tohumunu kendinizde kurutabilirsiniz. Bamya tohumu çorbalara ilave edilerek kullanılabilir. Ayrıca toz haline getirilerek demlenir ve çay şeklinde de içilebilir.

bamya-tohumu
Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Bamya Tohumu Kürü Tarifi

Bamya tohumları toz haline getirildikten sonra kür yapılabilir. 10 adet bamya tohumunun tozuna 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Bu karışım maçın haline getirilir. Bamya tohumu kürü her gün 1 çay kaşığı tüketilebilir.

Bamyanın Faydaları Nelerdir? Konulu yazımızdan da yararlanabilirsiniz.

bamya-tohumu
Bamya Tohumu Kürü
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ