Başbakanlık Bursu Ne Kadar?

Başbakanlık Bursu Ne Kadar?

Başbakanlık bursu ne kadar, 2019 burs miktarı, burs neden kesilir, burs hakkında tüm merak edilenleri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Başbakanlık bursu her yıl üniversiteye yeni başlayanların başvurduğu ve her ay belli bir miktar geri ödemesiz olarak verilen eğitim desteğidir. Başbakanlık bursu sadece belli sayıda ve özellikte öğrencilere verilmektedir. Ailelerin eğitim masraflarında destek açısından oldukça önemli olan burs ve krediler üniversite eğitimi boyunca normal eğitim süresini aşmayacak şekilde verilmektedir. Başbakanlık bursunu kimler alabilir sorusunun cevabı ise belli kriterlere bağlı olarak verilmektedir.

Başbakanlık Bursu Kimlere Verilmektedir?

Başbakanlık bursu:

  • Üniversiteye giriş sınavında başarılı olan ve belli bir sıralamaya giren kişilere,
  • Gazi, şehit, yetim çocuklarına,
  • Maddi durumu kötü olan ailelerin çocuklarına verilmektedir.

Başbakanlık Bursu Ne Kadar?

2019 yılı itibari ile başbakanlık bursu 500 TL oldu. Burs almaya hak kazanan öğrenciler eğitim süreleri boyunca 3 ay tatilleri de dahil olmak üzere 500 TL başbakanlık bursu alıyor. Aynı şekilde geri ödemeli kredi alanlarda da aylık 500 TL alıyor. Eğitim süresi bittiğinde geri ödemeli burs alan kişiler taksitlendirme yaparak bu parayı her ay geri ödüyor.

Başbakanlık Bursu Neden Kesilir?

Başbakanlık bursu öğrencilerin her dönem belli bir not ortalaması altına düşmesi nedeniyle kesilmektedir. Özellikle alt devreden 12 kredilik dersin olması bursun kesilip krediye dönüşmesini sağlamaktadır. Kısacası burs kesildiğinde yine her ay para alırsınız ama bu geri ödemeli krediye dönüşmüştür. Okul bittiğinde tekrar aldığınız kadarını geri ödersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ