Basit Oyunlarla Çocuğunuzda Zeka Gelişimine Desek Olun

Basit Oyunlarla Çocuğunuzda Zeka Gelişimine Desek Olun

Genetik faktörler kadar çevresel faktörler ve çocuğun gelişim evresi de zeka gelişimini etkiliyor. Çocuğunuz için bir iyilik yapın ve oyunlar oynamasını sağlayarak onun bu gelişimini destekleyin. Size az sonra benim de çocukken daha çok babamla oynadığım ‘ EVET/ HAYIR ‘ ve ‘ LADES‘ oyunlarını anlatacağım.

cocuk-zekasi

Bu oyunları oynayarak hem kendinizi dinç tutabilir hem de onun zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hem de bu oyunlar; belki de en çok kullandığınız  ‘ Çocuğum bilgisayarın başından kalkmıyor! ‘ ya da ‘Çocuğum sadece eline tablet verince akıllı uslu oturuyor!’ cümlelerini hayatınızdan biraz olsun uzaklaştırır. ‘ EVET/HAYIR ‘ oyunu çok basit, soru-cevap şeklinde bir sohbet geliştiriyorsunuz ancak soruları cevaplarken EVET ya da HAYIR kelimelerini kullanmıyorsunuz. Bu kelimeleri kullanan yanar!

anne-ve-cocuklarin-birlilte-oynayabilecegi-oyunlar

Oyunu oynamak kolay gibi görünse de bu kelimeleri kullanmamak için beyniniz ciddi bir çalışma içerisine girecek, dikkatiniz dağıldığı anda ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ diyeceksiniz. Bu oyunu oynarken dikkatinizi konuşmaya daha çok vermiş olacaksınız.Emin olun ki çocuğunuz da bunun farkında olacak ve mesela yemek bile yapıyor olsanız o andaki esas işinizin kendisi ile ilgilenmek olduğunu düşünecektir. Lades ise anne babalarımızdan bize kalan bir miras kalan bir klasik aslında.

cocugumun-basarili-olmasi

Çocuğunuza bir şey verdiğinizde sizden almadan önce ‘ Aklımda! ‘ demeli, aynı kural sizin için de geçerli tabi ki. Eğer ikinizden biri ‘Aklımda!’ demeden verilen şeyi alırsa, diğeri ‘Lades!’ der ve oyunu kazanır. Oyunları oynarken; ‘EVET/HAYIR’ oyunu basit görünse de sizi zorlayacak, bu iki kelimeden ayrı kalmaya çalışırken çocuğunuz ile aranızda çok ilginç konuşmalar geçecek. Lades ise çocuğunuzun da sizin de sürekli tetikte olmanızı sağlayarak dikkat ve zeka gelişimine ciddi katkılar sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ