Bazı Çocuklar Neden Az Yerler

Bazı Çocuklar Neden Az Yerler

Bazı çocuklar tabaklarındaki yemekleri son lokmasına kadar yerken bazıları ise çatalla yemekle oynamaktan ileri gidememektedir.

Birçok ebeveynin ortak sorunlarından biri az yiyen çocuklar problemidir. Çocuğum doyuyor mu, yeterince besleniyor mu? Gibi sorunlar ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Eğer çocuğunuz az da olsa yiyor hopluyor, zıplıyor enerjisi yerinde ise korkulacak bir durum yok demektir. Çocuğunuzun yeme düzenine ve alışkanlıklarını saygı duymalısınız.

The girl does not eat the vegetables.

Her annenin bu konuda akılda tutması gereken birkaç nottan yararlanabiliriz.

. Çocukların psikolojik olgunlaşma süreci dönem dönem farklılık gösterebilir ve bu da yeme alışkanlıklarını ve düzenini etkiler. Bu sürece saygı duymalı ve sakin olmalısınız.

. Yeme alışkanlıkları zaman zaman değişebilir. Çocukların yeme, içme alışkanlıkları ve düzenleri 18 aylıkken tam olarak oluşmaktadır. Bu şekilde okul çağına kadar devam eder ve zamanla yine değişir.

. Bazı çocuklarda kronik olarak iştahsızlık hastalığı olabilir.

. Çocukların bazı yemekleri ayırt etmesi ve yememesi zihinsel gelişimi ile de ilgili olabilir. Bazı yemekleri yememekte diretiyorsa o yemek ile ilgili kötü bir anısı olabilir. Bu yüzden çocuklarınıza yemek yedirirken kızmamaya ve kötü intiba bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

. Bir çocuk eğer aç değilim veya doydum diyorsa tabağındaki bütün yemekleri yemesi için ısrar etmeyin. Her çocuğun bir doyma sınırı vardır. Bu yüzden çocuklarınızın alışkanlıklarına ve yeme düzenlerine saygılı olmalısınız.

. Çocuklardaki yeme alışkanlıkları ve düzenleri sıcaklığa bağlı olarak değişebilmektedir. Aşırı sıcak havalarda iştah kaybı olabilir.

. Mevsim değişiklikleri insanların ruhlarını etkilendikleri gibi iştahlarını da etkileyebilir. Aynı şekilde çocuklar içinde geçerlidir. Bu yüzde bazen mevsim değişikliklerinde iştah kayıpları ve değişmeleri olabilir. Eğer çocuğunuzun birkaç gün normal zamanlara göre az yemiş ise hemen endişelenmenize gerek yoktur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ