Bebeğinizi Emzirmenin Faydaları

Bebeğinizi Emzirmenin Faydaları

Bebeklerin yaşamının ilk 6 ayında anne sütü ile beslenmesi gerektiği, bebeğin biyolojik ve psikolojik gelişimi için ihtiyacı olan tek besin maddesinin anne sütü olduğu; Dünya Sağlık Örgütü Ve UNICEF tarafından kabul edilmekte ve şiddetle tavsiye edilmektedir. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişmesini, büyümesini ve hastalıklardan korunmasını sağlayan tek besin maddesidir. Unutulmamalıdır ki; hiçbir mamada bebeğin bağışıklık sistemini geliştirecek, onu enfeksiyonlara karşı koruyacak herhangi bir madde yoktur.

bebeginizi-emzirmenin-faydalari-4

Emzirme esnasında bebekle kurulan yakın temas sayesinde, anne ve bebek arasında özel bir bağ oluşur. Meme emmek bebeğin bağışıklık sistemini geliştirdiği kadar duygusal ihtiyacını da karşılar. Bebekler dokunulmaktan ve kucaklanmaktan çok hoşlanır. Bu konuda yapılan birçok çalışma göstermiştir ki; prematüre doğdukları için dokunulamayan ve kucağa alınamayan bebeklerin yaşama şansları diğerlerine oranla daha düşüktür. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebeklerin büyüdüklerinde daha sakin ve şefkatli insanlar olduğu gözlemlenmiştir.

bebeginizi-emzirmenin-faydalari-5

Kolostrum adı verilen ilk süt, protein bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde yoğun miktarda bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak antikor barındırır. Kıvamı koyu ve sarımsı bir renk olan kolostrum, en geç birkaç gün sonra normal süte dönüşür. Normal süt gibi görünmediğinden bebeğe içirmemek, yapılacak en yanlış hareket olacaktır.

bebeginizi-emzirmenin-faydalari-2

Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Bu bebeği hem besleyecek, hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Anne sütü içerdiği endorfinden dolayı bebek için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütündeki bu madde aynı zamanda bebekler için ağrı kesici özelliği de taşır. Hem emme duygusu tatmin olan, hem de en sağlıklı şekilde karnı doyan bebekler, mamayla beslenen bebeklere oranla daha çabuk ve huzurlu uyurlar. Özellikle gece acıkarak uyandıklarında anne sütü bebeğin uykusu açılmadan verildiğinden, mama hazırlanmasını bekleyen bebekler gibi uykuları dağılmaz, huzursuz olmazlar.

bebeginizi-emzirmenin-faydalari-1

Anne sütünün ve emzirmenin faydaları anlatmakla bitecek gibi değildir aslında. Emzirmek bebeğe iyi geldiği kadar anne için de çok sağlıklı bir süreçtir. Emziren annelerin doğum sonrası kalan kilolarından, emzirmeyen annelere göre daha sağlıklı ve kolay bir şekilde kurtulduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

bebeginizi-emzirmenin-faydalari-3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ