Bebek Bakımı Püf Noktaları! 8 Önemli Bilgi!

Annelerin ve anne adaylarının en çok yaptığı sorguların başında bebek bakımı püf noktaları gelir. Özellikle ilk kez bebek sahibi olacak anne adayları bebek bakımı konusuna büyük hassasiyet gösterirler. Annelerin bebek bakımıyla ilgili dikkat etmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta anneler için oldukça zordur. Bir yandan ne yapacaklarını bilemezken, diğer yandan bebeklerinin sağlığını ve rahatını düşünürler. Sitemizde daha önce Yeni Doğan Bebek Bakımının 10 Püf Noktası içeriğimizi yayınlamıştık. Bu konu takipçilerimizden büyük ilgi gördü. Bugünkü konumuz yine bebek bakımı ve püf noktaları…

Bebek Bakımında Dikkat Edilecekler!

Bebek bakımında dikkat edilecekler konusunda bilgi sahibi olunursa bebekler ve anneleri sorunsuz bir şekilde, eğlenceli zaman geçirebilirler. Evde bebek bakımı püf noktaları denince akla ilk olarak odanın sıcaklığı, emzirme sıklığı, bebeğin hıçkırması, alt değiştirme, dışkısının ve idrarının takip edilmesi, göbek bağı bakımı, bebeğin banyosu, yatış şekli gibi konular gelir. Bu konulara yazımızın devamında detaylı bir şekilde değindik.

Bebek Bakımında Önemli 8 Püf Noktası!

Bebek bakımı püf noktaları aşağıda detaylandırılmıştır. Bu bilgilerden yararlanarak doğumdan sonraki aylarınızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

  • Bebekler ilk aylarda tüm besinlerini anne sütünden alırlar. Bu yüzden bebeklerin düzenli olarak emzirilmesi ve bebek emzirme sıklığı önemlidir. Yeni doğan bebeklerin ilk aylarda ortalama olarak günde 10 defa emzirilmesi gerekir.
  • Bebeğin hıçkırması varsa bunu emzirerek gidermeye çalışabilirsiniz. Hıçkıran bebekteki hava kabarcıkları anne sütü sayesinde giderilir.
  • Bebeğinizin oda sıcaklığını doğru ayarlamalısınız. Ne Çok soğuk ne de çok sıcak odada yeni doğan bir bebek bulundurulmaz.
  • Yeni doğanın alt değiştirme işlemi ilk aylarda çok sık olmalıdır. Altı kirli olan bebekler huzursuzlanır ve ağlar. Emzirmeden önce ve uykudan uyandığında altını değiştirin. Bebekler için uygun hazır ıslak mendillerden ya da ıslak pamuk kullanabilirsiniz. Altı sık değiştirilmeyen bebeklerde pişik oluşur.
  •  Bebeklerin banyosu da bebek bakımı püf noktaları arasındadır. doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin göbeği kurur ve düşer. İlk banyo için göbeğin düşmesi beklenmelidir. Bebeklerin ilk banyosu göbeğin düştüğü günün ertesi gününde yaptırılır. Daha sonra yeni doğan bebekler gün aşırı banyo yaptırılabilir.
  • Bebeklerin cilt bakımı da önemlidir. Banyodan sonra sürülecek olan cilt bakım ürünlerinin ve bebek yağlarının sağlık açısından zararının olmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca çok sürülen krem ve yağlar sivilce oluşumuna neden olabilir.
  • Bebeklerin tırnaklarının çok uzamasına izin vermeden kesilmesi gerekir. Aksi halde yüzünü gözünü çizebilir.
  • Bebeklerin yatış şekli, bebeğin rahat uyku uyumasını sağlar. Bebeklerin en rahat yatma şekli sırt üstüdür. Ancak kollarının kuvvetlenmesi için uyanıkken yüz üstü yatırılabilir.
bebek-bakimi-puf-noktalari
Bebek Bakımında Dikkat Edilecekler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ