Bebek Giydirirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yapı itibari ile oldukça hassas olan bebeklerimizi giydirirken bazı konulara dikkat etmemiz gerekir. Bebekleri giydirirken onlar için bir rahatsız edici olmaması gerekir. Bu yüzden dikkatli ve doğru bir biçimde giydirmek daha sağlıklı olacaktır. 

Bebeklerimizi kaldırıp indirirken, kucağımıza alırken, yemek verirken, oynarken, giydirirken kısacası onlara ne yaparsak yapalım dikkatli olmamız gerekir. Özellikle 0-3 ay arası daha küçük bebeklerde bu konularda iki kat daha fazla dikkatli olmak gerekir. Bebeklerin hoşuna gitmeyen konulardan biri olan giyindirilmek ve kıyafetlerinin soyulup değiştirilmesi yapılırken onlara zarar vermemek önemlidir. Çoğu bebek bu tür giyinme ve soyunma olaylarında ağlayarak ya da kaçarak cevap verir. Onlar için bu süreci daha kolay yapmak ise annelerin elindedir. Bebek giydirirken dikkat edilmesi gereken noktalar;

Doğru Boyutta Kıyafet Giydirin

Bebeklerin rahat etmesi için kıyafetin rahat olması önemlidir. Bebeğinizi giydirirken bedenine uygun kıyafetleri giydirmek onu rahatsız etmeyecektir. Dar ve küçük kıyafetler bebekleri sıkar. Sıkılan bebek rahat edemez. Ayrıca boğaz kısmı dar olan kıyafetleri giydirirken yüzüne kafasına zarar verebilirsiniz. Bu yüzden boyun kısmı geniş ve bedenine uygun kıyafetler tercih edin.

Doğru Boyutta Kıyafet Giydirin

Bebeğinizi Düz Zemine Yatırıp Giydirin

Bebeğinizi giydirirken ilk olarak düz bir zemine rahat etmesini sağlayacak yumuşak bir yatak ya da yorgan serebilirsiniz. Daha sonra onu düz zemine yatırıp kıyafetlerini onunla oynayarak çıkartmalısınız. Bebeği düz zemine yatırıp giydirip soymak sizin için de daha kolay olacaktır.

Bebeğinizi Düz Zemine Yatırıp Giydirin

Giydirme ve Soyma İşlemlerinde Tek Seferde Hareket Etmeyin

Bebeğinizi sıkmamak ve sizin için kolay olması açısından tek seferde kıyafetleri çıkarı giydirmeyin. Kıyafetlerini giydirirken önce kafasından geçirin daha sonra kollarından geçirin. Aynı şekilde alt taraf kıyafetlerinde de adım adım ilerleyip ayaklarını tek tek giydirin. Bebeğinizin kıyafetini çıkarırken de ilk olarak kollarından çıkarıp daha sonra kafasından çıkarın. Son olarak tüm bu giydirme sorunları ile uğraşmamak için düğmeli, çıtçıtlı yani boyunda geçmeyip sadece kollardan geçip kapatılabilen kıyafetleri seçmeniz sizin ve bebeğinizi için oldukça kolay bir tercih olacaktır.

Giydirme ve Soyma İşlemlerinde Tek Seferde Hareket Etmeyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ