Neden Bebeklere 1 Yaşına Kadar Tuz Ve Şeker Verilmemelidir?

Neden Bebeklere 1 Yaşına Kadar Tuz Ve Şeker Verilmemelidir?

Bebeklerin böbrekleri zaman geçtikçe gelişmeye başlar. Nerede ise 1 yaşına gelene kadar tuz ve tuzlu besinlerin verilmesi doktorlar tarafından hiçbir şekilde uygun görülmemiştir. Şeker insan vücudunda sadece kalori yükseltmeye yaramaktadır. Çocuk gelişiminde her hangi bir etkisi bulunmamaktadır. Genel anlamda bebeklerde şeker yeme isteğini nerede ise yok etmektedir. Bir yaşına kadar bebeğinizin beslenmesi ve gelişmesi çok önemlidir.

Dengeli beslenme konusunda insanlar daha bilinçli ve özverili olması gerekmektedir. Çocukların zihinsel gelişimi için 0 ila 3 yaş arası çok önemli bir dönemdir. Bu dönemlerde beslenme gelişim ileriki yaşlarında doğabilecek sorunları göstermektedir. Çocukları bir yaşına gelince aileler nedense onların artık büyüdüklerini düşünmektedir. Bu çok yanlıştır.

Bu şekilde düşünen aileler;

  • Yetişkin sofralarında bulunan şekerli tuzlu salçalı ve aşırı baharatlı yiyecekleri bebeklerine vermeye çalışırlar.
  • Besleyici ve lezzetli olduğunu düşünüp yemek suyuna ekmek batırılıp verilmektedir.
  • Bebeklerine yaşına girmeden öğün olarak yoğurt süt ve tuzsuz çorba verilirken 1 yaşından sonra makarna gibi çikolata gibi besinler verilmektedir.
  • Emzik kullanan bebekler durmadığı zaman emziklerine reçel bal gibi tatlandırıcıya batırılarak çocuklar susturulmaya çalışılmaktadır.
  • Yapılan araştırmalara göre bebekler henüz 1 yaşına gelmeden patates ve hamburger ile tanışmaktadırlar.
  • Bebeklerde kola tüketimi 1 yaş itibari ile tanışılmaya başlanmaktadır.

Bu düşüncelerin hepsi yanlıştır. Bebeklerinize hazmedemeyeceği hiçbir gıda vermeyiniz. Bağırsaklarını çok erken yaşlarda tuz ve şeker ile tanıştırmayınız. İleriki zamanlarda bebeğiniz mide rahatsızlıkları ile karşı karşıya gelmektedir. Bu sorunları yaşamamak ve için bebeğiniz rahatsız etmeyecek yiyecekler ile beslemeye özen gösterin.

Zararlı olduğunu bildiğiniz tüm gıdaları mümkünse eğer asla bebeğinize yedirmeyiniz. Çünkü bu yiyeceklerin içerisindeki tuz yağ ve şeker böbreklere aşırı derecede baskı yaparak ileride obezite, şeker ve tansiyon hastalıklarını çıkarmaktadır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ