Bebeklerin Normal Aylık Ağırlık Artışı Ne Kadar Olmalıdır?

Bebeklerin Normal Aylık Ağırlık Artışı Ne Kadar Olmalıdır?

Yeni doğum yapmış ve ya bebeğinin kilo almadığını düşünen her annenin merak ettiği konulardan birisidir. Bebeklerinin kilo alımının normal olup olmadığıdır. Yeni doğan bebeklerde dünyaya geldikten 3- 4 gün sonrasına kadar kilo kaybı yaşanabilir.

Bu doğum kilosunun %10’luk kısmını kaybetmesi olarak görülür. Bu dönemde annelerin endişelenmesini gerektirecek bir durum yoktur. Bebeğiniz ilk üç dört gün içinde kilo kaybı yaşamış olsa da sağlığını etkilemeyecektir. Daha sonraki süreçte kilo alımı başlar ve bebeğiniz sağlıklı beslendiği ve hastalanmadığı takdirde kilo almaya devam eder. Bebeklerde ilk 28 günden sonra 12 aya kadar ( süt çocukluğu dönemi ) gelişme ve büyüme süreci oldukça hızlı ilerler. Kız ve erkek çocukların ağırlıkları farlılık gösterebilir. Bebeklerin kilo alımı anne sütü ile beslenip beslenmemesi ve ya kullanılan mamaların içeriği ile orantılıdır. Doktorların önerdiği her zaman yetebildiğince anne sütü ile beslemektir.

Eğer annede sağlık sorunu varsa ve ya emziremeyecek durumdaysa bebeğin durumuna göre mamaya ve ek gıdaya başlanabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kilo alımlarında annenin beslenmesinin büyük rolü vardır. Anne sağlıklı gıdalar ile beslenirse sütü de bebeği için sağlıklı ve yaralı olacaktır. Annelerin özellikle ilk bebekleri ise etraftan duyduğu şeyleri çok fazla dert ettikleri ve bu doğrultuda bebeklerini besledikleri biliniyor.

Bu yanlış bir tutumdur. Bebeğinizin diğer bebeklerin gelişimi ile aynı ilerlemesini beklemeniz öyle olmadığını gördüğünüzde canınızı sıkabilir. Fakat her bebek farklıdır. Anne ve babaların öncelikle doktorlarını dikkate alması ve etrafa kulak asmaması gerekir.

Bebeklerin Günlük Kilo Artışları

İlk üç aylık dönemde bebekler günde 22 ila 25 gram arasında kilo artışı yaşarlar.

Sonraki üç aylık dönemde ise günde 20 ila 22 gram arasında kilo artışları devam eder.

Üçüncü üç ayda bebekler günde 15 ila 18 gram arasında kilo artışı yaşarlar.

Ve dördüncü üç aylık dönemde bebeklerin günlük kilo artışı 12 ila 15 gram olarak görülür.

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ