Canım Anne

Berat Kandili Hakkında Hadisler – Berat Gecesi Duası

Berat Kandili Hakkında Hadisler – Berat Gecesi Duası

Berat Kandili hakkında hadisler neler? Peygamberimiz Hz. Muhammed Berat Kandili ile ilgili neler buyurmuştur? Berat gecesi duası olarak ne okunmalıdır? Berat Kandili Müslümanlıkta arınma ve kurtuluş anlamına gelir. Kişiye kul olma bilincinin aşılandığı, hesap verme ve af dilemenin önemini anlatan mübarek günlerden biridir. Müslümanlar için Berat Kandili yaptıkları yanlışlardan ve işledikleri suçlardan geri dönmek, günahlarından arınmak, Allah’tan bunlar için af dilmenin yanı sıra kendileri de affedici olmak için bir fırsattır. Berat Kandilinde okunacak dualar pek çok kişi tarafından merak edilir.

Berat Kandilinde Okunacak Dualar

Berat Kandili Hakkında Hadisler Nelerdir?

Kandillerde ve Kadir gecesi gibi özel günlerde ibadet etmek, dua etmek, namaz kılmak tüm İslam aleminin yerine getirdiği dini vecibelerdendir. Bu günlerde ve gecelerde edilecek duaların Allah katında daha çok sevaba nail olduğu bilinir. Bu nedenle Peygamberimizin bu gecelerde neler yaptığı ve mübarek günlerle ilgili neler söylediği de merak edilir. Berat Kandili hakkında hadisler araştırılır, Berat gecesi duası okunur.

Berat Gecesi Duası

Berat Kandili hadisleri arasında en çok bilineni Peygamber Efendimizin “Şaban aynın gündüzünde oruçlu olun, gecelerini de ibadetle geçirin. Çünkü Allah bu gecenin mağfiretini ve rahmetini tüm gökyüzüne yayar ve tövbe eden, bağışlanmak isteyen şifa ve rızık dileyen yok mu? İsteyin vereyim” dediğini buyurmuştur. Berat Kandili hakkında hadisler bize anlatıyor ki; bu gece affedilmeyi dilersek dualarımız kabul olur. Yani bu gecelerde dua etmek, üç aylar boyunca ibadet etmek, oruç tutmak, namaz kılmak çok sevaptır. Berat gecesi duası merak edenler için bu dualardan biri de aşağıdadır.

Berat Gecesi Hakkında Hadisler

Berat Gecesi Duası

Berat Kandili hakkında hadisler yanı sıra merak edilenlerden biri de Berat Kandilinde okunacak dualar olur. Berat gecesi duası sırasında Allah’ın günahlarımızı, kusurlarımızı affetmesi dilenir. Bu dualarda Peygamber Efendimize, ailesine ve bütün ecdadına da dua edilir. Bazı Berat gecesi duaları şunlardır:

“Allah’ım! Ecelin rızkın ve kötülüklerin yazıldığı fakat açık bırakıldığı bu gecenin hürmetine beni de müminler arasına yaz ve orada sabit eyle. Beni şaşırmışlar ve nankörler arasına yazdıysan adımı oradan sil. Şüphesiz ki; en doğru sözlü olan sensin ve dedin ki; Allah istediğini siler, istediğini sabi kılar.”

“Allah’ım! Şu mübarek gecede bildiğimiz, bilmediğimiz bütün belaları bizden uzak tut. Şüphesiz ki; sen kerem gibisin. Allahümme Salli Ala Muhammed ve Ala Ali Muhammed”

2020 Regaip Kandili – Kandillerde Yapılan İbadetler Başlıklı yazımız da faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ