Reklam

Berat Kandili Hakkında Hadisler – Berat Gecesi Duası

Reklam
Reklam

Berat Kandili hakkında hadisler neler? Peygamberimiz Hz. Muhammed Berat Kandili ile ilgili neler buyurmuştur? Berat gecesi duası olarak ne okunmalıdır? Berat Kandili Müslümanlıkta arınma ve kurtuluş anlamına gelir. Kişiye kul olma bilincinin aşılandığı, hesap verme ve af dilemenin önemini anlatan mübarek günlerden biridir. Müslümanlar için Berat Kandili yaptıkları yanlışlardan ve işledikleri suçlardan geri dönmek, günahlarından arınmak, Allah’tan bunlar için af dilmenin yanı sıra kendileri de affedici olmak için bir fırsattır. Berat Kandilinde okunacak dualar pek çok kişi tarafından merak edilir.

Berat Kandilinde Okunacak Dualar

Berat Kandili Hakkında Hadisler Nelerdir?

Kandillerde ve Kadir gecesi gibi özel günlerde ibadet etmek, dua etmek, namaz kılmak tüm İslam aleminin yerine getirdiği dini vecibelerdendir. Bu günlerde ve gecelerde edilecek duaların Allah katında daha çok sevaba nail olduğu bilinir. Bu nedenle Peygamberimizin bu gecelerde neler yaptığı ve mübarek günlerle ilgili neler söylediği de merak edilir. Berat Kandili hakkında hadisler araştırılır, Berat gecesi duası okunur.

Berat Gecesi Duası

Berat Kandili hadisleri arasında en çok bilineni Peygamber Efendimizin “Şaban aynın gündüzünde oruçlu olun, gecelerini de ibadetle geçirin. Çünkü Allah bu gecenin mağfiretini ve rahmetini tüm gökyüzüne yayar ve tövbe eden, bağışlanmak isteyen şifa ve rızık dileyen yok mu? İsteyin vereyim” dediğini buyurmuştur. Berat Kandili hakkında hadisler bize anlatıyor ki; bu gece affedilmeyi dilersek dualarımız kabul olur. Yani bu gecelerde dua etmek, üç aylar boyunca ibadet etmek, oruç tutmak, namaz kılmak çok sevaptır. Berat gecesi duası merak edenler için bu dualardan biri de aşağıdadır.

Berat Gecesi Hakkında Hadisler

Berat Gecesi Duası

Berat Kandili hakkında hadisler yanı sıra merak edilenlerden biri de Berat Kandilinde okunacak dualar olur. Berat gecesi duası sırasında Allah’ın günahlarımızı, kusurlarımızı affetmesi dilenir. Bu dualarda Peygamber Efendimize, ailesine ve bütün ecdadına da dua edilir. Bazı Berat gecesi duaları şunlardır:

“Allah’ım! Ecelin rızkın ve kötülüklerin yazıldığı fakat açık bırakıldığı bu gecenin hürmetine beni de müminler arasına yaz ve orada sabit eyle. Beni şaşırmışlar ve nankörler arasına yazdıysan adımı oradan sil. Şüphesiz ki; en doğru sözlü olan sensin ve dedin ki; Allah istediğini siler, istediğini sabi kılar.”

“Allah’ım! Şu mübarek gecede bildiğimiz, bilmediğimiz bütün belaları bizden uzak tut. Şüphesiz ki; sen kerem gibisin. Allahümme Salli Ala Muhammed ve Ala Ali Muhammed”

2020 Regaip Kandili – Kandillerde Yapılan İbadetler Başlıklı yazımız da faydalı olacaktır.

Sonrakini düzenle 7 Nisan 2020 11:25 am

Reklam

Rasgele Konular

  • Tunus İşi

Tunus işi gül motifi yapımı

Tunus işi gül motifi yapımı birçok alanda kullanabilirsiniz. Örgü modellerinde işinize çok amaçlı kullanabileceğiniz gül… Devamını oku

2 gün önce
  • Çanta

Çok kolay tığ işi çanta yapımı

Çok kolay tığ işi çanta yapımı örgü çantası olarak kullanabileceğiniz. Elinizdeki malzemelerle kısa sürede tığ… Devamını oku

2 gün önce
  • Lif Modelleri

Farklı yeni kutu tekniği kare lif yapımı

Farklı yeni kutu tekniği kare lif yapımı görsel çizgileri oldukça güzel olan yapımı kolay lif… Devamını oku

2 gün önce
  • Örgü Modelleri
  • Tunus İşi
  • Video
  • Video Galeri
  • Videolu Örgü Tarifleri

Tunus İşi Yeni Model ve Yapımı

Sevgili arkadaşlar Tunus İşi Modelleri ile ilgili yeni videolar yapmak istedik, siz değerli ziyaretçilerimiz den… Devamını oku

4 gün önce
  • Tunus İşi

Tunus İşi Kol Kesimi Yapılışı

Merhabalar arkadaşlar sizlerden gelen istek üzerine Tunus İşi Videolu anlatımlara devam ediyoruz. Bu videomuz da Tunus… Devamını oku

4 gün önce
  • Bebek Battaniye Modelleri

Tığ işi süper battaniye modeli yapılışı

Tığ işi süper battaniye modeli yapılışı kolay tığ işi örgü modeli arayanların çok beğeneceği harika… Devamını oku

5 gün önce
Reklam