Beslenmede Doğru Zamanlama

Beslenmede Doğru Zamanlama

YEMEK ZAMANI

Bebekler için dünyanın güzel nimetlerini fark etme zamanının geldiği en önemli dönemlerden biridir, ek gıdaya geçiş. Anne sütü dışındaki tatlarla tanışma zamanı gelmiştir artık. Anneler içinse bu yeni bir alarm dönemi demek. Ek gıdaya ne zaman başlamalıyım? Bebeğimi ilk hangi besin ile tanıştırmalıyım? Besinleri nasıl ve ne sıklıkla vermeliyim? Tüm bu sorular aylar öncesinden annelerin kafasını meşgul eder. Beslenmede doğru zamanlama için dikkat etmeniz gerekenler ise çok basit.

XpSE2x402U74nKeSmb9A

Ek gıdaya ne zaman başlamalıyım?

İlk 6 ay, anne sütünün bebeğin gelişimi için ne derece önemli olduğunu artık tüm anneler biliyor. Uzmanlar 6. aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya başlamanın daha uygun olduğu konusunda hemfikir.

jEHlC0yK01l5xfmsCPry

Bebeğimle ilk hangi besinleri paylaşmalıyım?

Sindirim sistemi anne sütüne alışık olan minik bebekler için beslenmede doğru zamanlama kadar ilk gıdaların seçimi de oldukça önemlidir. Onun metabolizmasını zorlamadan, sağlıklı bir şekilde beslenmesine olanak tanımak her annenin üzerinde titizlikle durması gereken bir konu. Öncelikle annelerin, paylaşacağı tüm besinlerin doğal olmasına dikkat etmeleri gerekir. Ek gıdaya geçişte yoğurt, uzmanlar tarafından önerilen ilk besinler arasındadır. Sindirimi düzenleyici etkisi de göz önünde bulundurulduğunda, ev yapımı mis gibi taze yoğurt minik gurmenizin bayılacağı sağlıklı bir besin. Çoğu anne bir sonraki adımda elma, muz gibi asit oranı düşün tatlı meyveleri tercih eder.zAG0YalF0FkFPowip49s

Son zamanlarda uzmanlar bu konuda da farklı bir görüş içerisinde.

Anne sütünden sonra ilk olarak meyve gibi tatlı besinler yerine sebzelerle başlamanın daha uygun olacağı düşünülmekte. Bu bebeğin tatsız gıdaları reddetme olasılığını azaltmakta.

Besinleri nasıl vermeliyim?

Besinlerin vitamin değerlerini düşürmeden, besleyiciliğini nasıl koruyacağı birçok annenin kafasını karıştırır. Pişirme işlemi, özellikle sebzelerde besin değerini düşürmektedir. Dolayısıyla seçilecek pişirme tekniği oldukça önemlidir. Minik bebeğiniz için buharda pişirme en sağlıklı yöntemdir. Bu şekilde sebzelerin besin değerlerini koruyarak, kolaylıkla lezzetli püreler yapabilir ve bebeğinizin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

lISatrmJYHm5Qyc6BFG4

Besin seçiminde dikkat etmem gerekenler nelerdir?

İlk etapta bakla gibi sindirim güçlüğü ya da çilek gibi alerjik reaksiyon yaratabilecek besinlerin seçilmemesine özen göstermek gerekir. Ayrıca, gaz yapıcı gıdalar da fazla tüketildiğinde, bebeğiniz için rahatsız edici durumlar oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde siz de beslenmede doğru zamanlama ve yapacağınız doğru besin seçimleri ile bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ