Beyaz Sirke Nedir, Temizlikte Ve Mutfakta Nasıl Kullanılır?

Beyaz Sirke Nedir, Temizlikte Ve Mutfakta Nasıl Kullanılır?

   Temizliğine dikkat eden ve doğal ürünleri kullanmaktan yana olan bayanların en çok kullandıkları ürün şüphesiz ki sirkedir. Sirke ev temizliği ve mutfakta sıklıkla kullanılmaktadır.

  Beyaz sirke şeffaf bir renktedir. Kimyasal temizleyicilerin yanı sıra kullanılan doğal bir temizleyici etkisi vardır. Ev temizliğinde, mutfakta, bahçe veya araba temizliğinde rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

Beyaz sirke mutfaklarda yemeklerde ve salata soslarında sıklıkla kullanılmaktadır. Yemeklerin ve salataların daha lezzetli olmasını sağlar.

Beyaz sirkeyi beyaz ve kırmızı etlerin marine edilmesinde de diğer malzemelerin yanı sıra kullanılabilir. Marine ettiğiniz etleri 12 saat bekletirseniz eğer daha lezzetli olacaktır.

Meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan kirleri, kimyasal kalıntıları gidermek içinde aynı şekilde beyaz sirkeden yararlanabilirsiniz. Bu kabın içerisine meyve veya sebzeleri koyunuz ve beyaz sirke ve suyu ekleyiniz. 15 dakika kadar bekletin. Tüm kir, kimyasallardan arınacaktır.

Yemek yaparken elinize bulaşan soğan, sarımsak, balık kokularını gidermek içinde aynı şekilde yine beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz.

Balık, lahana gibi yemekleri yaptıktan sonra oluşan kokuyu gidermek için su ile beraber bir süre kaynatırsanız koku yok olacaktır.

Mutfakta ki kesme tahtaları çok çabuk lekelenme olur, kirlenir. Bu sorundan kurtulmak, dezenfekte etmek için sirke ile ovalayarak yıkayabilirsiniz.

Cam bardaklarda oluşan lekelenmeleri gidermek içinde aynı şekilde beyaz sirkeden yararlanabilirsiniz. Beyaz sirkeyi bir miktar ısıtın ve bardaklarınızı bu ısıtılan sirkenin içerisine koyarak 20-30 dakika arası bekletin ve fırçalayıp, durulayın. Lekelenmelerin yok olduğunu veya azaldığını göreceksiniz.

Tıkalı lavaboları açıp, kötü kokuyu engellemek ve ortadan kaldırmak içinde beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Bir bardak sirkeyi lavaboya yarım bardak karbonat ile beraber dökünüz ve ardından kaynar su dökünüz. Lavabonun kolaylıkla açıldığını göreceksiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ