Biber Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde saksıda veya bahçede biber yetiştirmek isteyenler için biber yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde aşağıdan bulabilirsiniz.

Biber hem kahvaltılarda hem de yemeklerde sıkça kullanılan bir sebzedir. ayrıca kurutulup toz haline getirildikten sonra pul biber, isot olarak da kullanılmaktadır. Ülkemizin yemek kültüründe sıkça yer alan biberi doğal olarak evinizde yetiştirmek istiyorsanız püf noktalarını bilmeniz gerekir. Püf noktaları uyguladığınızda elde edeceğiniz mahsül daha lezzetli olacaktır. İster yeşil ister kırmızı cinsine göre alacağınız tohumları saksıda veya bahçenizde yetiştirebilmeniz için tüm detayları sizler için aşamalı olarak hazırladık.

Biber Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Diğer sebzeler gibi biberinde geniş bir saksıda yetiştirilmesi gerekir. Seçeceğiniz saksının büyük ve altının fazla suyu atması için delikli olması gerekir. Ayrıca saksınızın renginin koyu renk olmamasına dikkat edin. Koyu renkler çok fazla güneş ışığını çekecektir buda biberin sağlıklı yetişmesini engelleyecektir.
  • Mutlaka organik gübre kullanmanız gerekmektedir. Saksıda biberi normal toprak ile düzgün yetiştiremezsiniz. Verim alabilmek için doğal gübre gerekir.
  • Biber fidesini ekerken iyice derine ekin. Çoğunlukla gövde kısmının toprakta kalmasına özen gösterin. Ayrıca biber fidesi uzamaya başladığında sarkabilir bu nedenle mutlaka destek çubuklarını saksıya önceden yerleştirin.
  • Biber yetiştirirken ilk diktiğinizde diplere kadar sulayın. Daha sonra fideler meyve verene kadar 10-15 gün kadar sulamayın. Meyveler ortaya çıktığında tekrar sulamaya başlayabilirsiniz.
  • Çimlenme olana kadar saksıyı serin yerde muhafaza edin. biber çok fazla soğuk ve sıcak sevmeyen orta iklimi seven bir sebzedir.

https://www.youtube.com/watch?v=OAwPJLZ7DHc

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ