Bit Nasıl Temizlenir? Bitlenince Neler Yapılır?

Bit Nasıl Temizlenir? Bitlenince Neler Yapılır?

Saçlarda oluşan bit özellikle okula giden çocuklarda sıkça karşılaşan sorunlardan biridir. Toplu taşıma araçlarında, okullarda, hastanelerde, sınıflarda yani insanların toplu olarak bulunduğu yerlerde bir diğer kişiden bit bulaşma olasılığı yüksektir. Halk arasında bitin temiz saça gelmeyeceği, temiz saçta bitlenme olmayacağı gibi bir algı vardır. Ancak bu yanlıştır. Bit temiz saça da gelir. Bit denilen canlılar uçamazlar ve zıplayamazlar. Bu nedenle bulaşması için iki kişinin yakın temasta olması gerekir. Bitlenme sırasında yapılacaklar nedir? Bit Nasıl temizlenir?  Bitlenme olduğunda neler yapmak gerekir. İşte yazının devamında…

bit-nasil-temizlenir
Bit Nasıl Temizlenir?

Canimanne.com adresimizde Elma Sirkesi ile Kıvırcık Saç Bakımı başlıklı yazı da bulunmaktadır. Diğer içeriklerimizden bilgi alarak yararlanabilirsiniz.

Saçta Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Saçta bit bulaştığının ilk belirtisi yoğun bir kaşınmadır. Kaşıntıdan sonra saç derisinde tahrişler oluşur. Bu belirtiden sonra saç detaylı olarak incelendiğinde bitler görülebilir.

bit-nasil-temizlenir
Saçta Bit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bit Nasıl Temizlenir?

Bit nasıl temizlenir? Sorusu için uygulanması gereken birkaç seçenek vardır.

  • Saçlarda bit olduğunun anlaşılmasından sonra vakit kaybetmeden eczaneye gidilmeli ve uygun bit ilacının alınması gerekir.
  • Bit ilacı nasıl uygulanır? Diye ilacın prospektüsü iyice okunmalı ve orada yazdığı şekilde uygulanmalıdır.
  • Bitlenmeden sonra bit ilacı uygulanacak saçın temiz ve yağsız olması gereklidir.
  • Bitlerin iyice ölmesi ve tam temizlik sağlanması için aynı işlem haftada 1 defa tekrarlanmalıdır.
  • Bit ve sirke temizliği için etkili yöntemlerden biri de zeytinyağı ile saçın ovulması ve sarılarak 1 gece bekletilmesidir. Sabah saçlar şampuanla iyice yıkanır ve sirkeli suyla durulanır.
  • Bitlenmiş saç temizliği sırasında saça uygulanan ilaçlarla sadece bitler öldürülür. Bit yumurtası olarak bilinen sirkeler ölmez ve kaybolmaz. Saçtan sirke temizliği için elma veya üzüm sirkeli su hazırlanmalı ve saça uygulanmalıdır.
  • Bitlenme görülen bireye bu işlem uygulandıktan sonra ailenin diğer bireylerinin de bit olmasa dahi korunma amaçlı bit ilacı ile saçını yıkaması gerekir.
  • İşlemden sonra saçlar sık dişli tarakla geniş bir bezin üzerine taranır. Böylece ölen bitler dökülmüş olur.
bit-nasil-temizlenir
Bitlenme Belirtileri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ