Canım Anne

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri  

Bitkiler zaman geçtikçe besinlerini kaybederler. Bitkilerin besin kaybettiğini bazı belirtilerden yola çıkarak rahatlıkla anlamak mümkündür. İşte bitkilerin besin noksanlığı belirtileri arasından birkaçı;

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri

  • Bitkilerdeki azot noksanlığı oldukça önemlidir. Bu durumda bitkinin çiçekleri sanki sonbaharda yapraklarını dökecekmiş gibi sarar, renksiz ve solgun gözükür. Hatta eğer takip edilmezse ve önüne geçilmezse yapraklar dökülmeye başlar.
  • Bitkilerdeki besin noksanlığının bir diğer kolu ise fosfor noksanlığıdır. Bu durumda ise bitkilerin yaşlı olan yapraklarında yarım ay şeklinde sarımsı, kahverengi, siyah benekler oluşur.
  • Bitkiler potasyum eksikliğinden de oldukça fazlasıyla etkilenirler. Bitkinin yapraklarının kenarlarında ve uç kısımlarında kahverengi çizgiler oluşur. Yapraklar çok çabuk kurur ve pas lekesine benzer lekeler oluşur.
  • Bitkilerde görülen kalsiyum eksikliğinden dolayı genç olan yapraklar etkilenir. Öncelikle yaprak kenar ve uç kısımlarından kurumaya ve yırtılmaya başlar.

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri

  • Magnezyum eksikliği bitkilerin daha çok yaşlı yapraklarında meydana gelmektedir. Bitkinin yaprakları uç ve kenar kısımlarından yukarıya doğru kıvrılmaya başlar.
  • Bitkilerdeki çinko eksikliği ise özellikle yaşlı yaprakları fazlasıyla etkilemektedir. Yaprakların renkleri beyaza kadar açılır ve yaprakların damarları arasında ölü benekler oluşur.
  • Demir noksanlığından ise en çok genç yapraklar etkilenir. Bu eksiklikten dolayı yapraklar ve bitki oldukça yavaş büyür ve gelişir.
  • Bitkilerdeki besin noksanlığının önüne geçilmesi için belli dönemlerde vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.

Bitkilerdeki Besin Eksikliği Belirtileri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi