Böbrek Rahatsızlıklarının 9 Belirtisi

Böbrek Rahatsızlıklarının 9 Belirtisi

Böbrek Rahatsızlıklarının 9 Belirtisi

Böbrek rahatsızlığı toplumumuzda pek çok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Ancak belirtileri tam bilinmediği ve umursanmadığı için geç farkına varılmaktadır.

Ülkemizde pek çok kişi kronik böbrek hastalığı ile karşı karşıyadır. Ancak hasta olanların sadece %10’unu hastalığının farkındadır. Pek çok kişi böbrek hastası olduğunu fark edememektedir.

Kronik böbrek hastalığını çoğu kişi son evresine geldiğinde fark etmeye başlamaktadır. Bu da yapılacaklar için geç kalındığı anlamına gelmektedir. Kronik böbrek hastası olup olmadığınızı hekime kontrol olmadan kesin olarak bilemezsiniz. Ancak kendinizdeki değişikliklere, farklara dikkat ederek hastalığı daha kısa sürede fark edebilirsiniz. Böbrek rahatsızlığının belirtileri ise aşağıdaki gibidir. Bu belirtilerden bir veya bir kaçı sizde varsa mutlaka hekime başvurmalısınız. Erken teşhis her zaman için hayat kurtarır.

bobrek-rahatsizliklarinin-9-belirtisi

  • Böbrek hastası olan kişinin böbrekleri düzgün çalışmadığı için kanı yeteri kadar temizleyemez. Bu da kansızlığa, kansızlıkta halsizliğe neden olur.
  • Böbrekler hasar gördüğünde ve rahatsız olduğunda kanı tamamı ile temizleyemediği için vücuda kirli kan girişi artar. Bu da uykusuzluk sorununu beraberinde getirir.
  • Ciltte kuruluk ve kaşıntı meydana gelir.
  • Sık sık idrara çıkıyorsanız böbrek hastalığından şüphelenebilirsiniz. Özellikle de geceleri sık sık tuvalete çıkmak böbrek hastalığının bir habercisi olmaktadır.
  • Böbrek hastalığının sebep olduğu böbreklerdeki fitrelerin görevini yeterince yerine getirememesi sebebi ile idrar yollarına kan bulaşır. Bu nedenle de idrarınızda kan görülür. İdrarda görülen kan böbrek hastalığına işarettir.
  • Vücutta tutulması gereken protein böbreklerin işlevini yeterince yapmamasından dolayı idrarla dışarı atılmaktadır. Bu da göz çevresinde kızarıklık, şişmelere neden olmaktadır.
  • Böbrekler görevini yerine getirmediği zaman vücutta sodyum tutulması yaşanmaktadır. Bu da el ve ayaklarda şişmelere neden olmaktadır.
  • İştah kaybı, yemek yiyememe sorunu pek çok hastalığa işaret etmektedir. Böbrek hastalığının belirtileri arasında da yer almaktadır. İştahınız eskisi gibi değilse, yemek yemek istemiyorsanız bu belirti böbrek rahatsızlığının işareti olabilir.
  • Vücutta bulunan mineral ve sıvının dengesizliği işlevini yerine getiremeyen böbreklerden dolayı meydana gelmektedir. Bu da kaslarda kasılmalara, kramplara neden olmaktadır.

bobrek-rahatsizliklarinin-9-belirtisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ