Canım Anne

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ? Ahmet Maranki

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ? Ahmet Maranki

Boğaz ağrısına ne iyi gelir ? Ahmet Maranki

Bademcik İltihabına Pratik ve Doğal Çözümler

Çocuklarda sık görülen bademcik iltihabına karşı bir bardak kaynamış soğutulmuş suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat atıp, 6-7 damla tentürtüyot damlatarak gargara yapmanız tavsiye ediliyor.

Bademcik, ağızda dilin arkasında (yutakta) bulunan lenf bezlerine denir. Sık sık şiştiği için halk arasında olumsuz bir imajı olan bademcikler aslında vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korur. Yani boğaz girişinin bekçiliğini yaparlar.
Özellikle sonbahar ve kış aylarında yoğunlaşan bademcik iltihapları aynı zamanda boğaz bölgesindeki bütün anjinlere eşlik eder. Özellikle çocuklar beslenmelerine dikkat etmediği için sık sık bademcik iltihabı rahatsızlığı yaşarlar. Çeşitli bakteri ve virüsün sebep olduğu bademcik iltihabı çocukların yutkunmalarında zorluk verir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bademcik iltihabının en önemli belirtisi yutkunma zorluğudur. Bununla birlikte yüksek ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve kusma da görülür. Ağrı bazen kulak bölgesine de vurabilir. Ağız iyice açılarak dikkatli bakıldığında, bademciklerin şiştiği ve kızardığı, bazen de üzerlerinde krem renkli lekelerin olduğu görülür.
Bu durumda uzman yardımı alabileceğiniz gibi evinizde de pratik ve doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.
Bir bardak kaynatılmış ve soğutulmuş suyun içine, bir tatlı kaşığı karbonat atıp, 6-7 damla tentürdiyot damlatın. Bildiğimiz kulak kürdanına yine bir damla tentürdiyot damlatarak, öncelikle çocuğunuzun ya da kendinizin iltihaplı boğaz bölgesini temizleyin. Daha sonra sorunlu boğaza gargara yapın.

PRATİK BİTKİSEL FORMÜLLER
* Kekik, okaliptüs, ıhlamur, kuşburnu, ebegümeci, böğürtlen, adaçayı, sinirli ot ve kayışkıran gibi bitkilerin hepsi ya da bulunanlar, 2 litre sıcak suya birer tutam atılıp, 1 saat demlenir. Bu karışımın bir günde, su yerine içilerek tüketilmesi gerekir.
* Ağız içinden bademcikler üzerine tuz sürülürse iltihabı boşaltır.
* Erik yaprakları kaynatılıp, su ile gargara yapılır.
* 1 bardak suya 1 kaşık dövülmüş kenevir konur. 10 dakika bekletilip 1 günde tüketilerek içilir.
* 1 bardak kaynar suya, 10–12 gram adaçayı konulup, 5 dakika kaynatılır. Oluşan karışımla boğaz gargara yapılır.

Kainat Eczanesinden Önerilen Bitkiler

Karahindiba (Taraxacum officinale): Bademcik iltihabı için, 30 gr. karahindiba kökünü 500-750 ml suda, suyun yarısı buharlaşıncaya dek yavaş yavaş kaynatın ve için.
Böğürtlen (Rubus): Böğürtlen kökleri en eski bademcik iltihabı ilacıdır.
Adaçayı (Salvia officinalis): Bademcik iltihabının tedavisi için sıcak gargara yapılması uygundur. Bitkiye bu özelliğini veren şey, rahatlatıcı ve sıkıştırıcı bir etkisi ve antimikrobiyal özelliği olan tanendir.
Sarımsak (Allium sativum): Sarımsak bademcik iltihabı dahil olmak üzere her türlü boğaz iltihabına karşı son derece etkili bir bitkidir. Ürolog Dr. James Balch ve karısı diplomalı beslenme uzmanı Phyllis, hem boğaz ağrısı hem de bademcik iltihabı için, günde iki sarımsak kapsülü tavsiye ediyor.

Kaynak: Kozmik Bilim Işığında Şifalı Bitkiler, Mozaik Yayınları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Can dedi ki:

  tuz çok iyi geliyor sürer sürmez hemen şişini indiriyor diğer yöntemleri denemedim
  ***GEÇMİŞ OLSUN***

 2. Boğaz Pastili dedi ki:

  Boğaz ağrısı için genelde yapılacak en güzel teedavi bence boğaz pastili kullanmaktır. Artık günümüzde birden fazla çeşidi ile boğaz pastilleri her kesime ve her zevke hitap etmektedir. Bu benim şahsi görüşüm tabiki.

 3. ozlem dedi ki:

  7aylik bebegim bogaz enfeksiyon geciriyor ne yapmaliyim

  1. serap dedi ki:

   sarımsak

 4. Merve dedi ki:

  Benim kızım 1.5 yasında biraz boğazları kızarık ve ne yapmalıyım FAzla ilerlemeden onerınız ney

 5. Merve dedi ki:

  Benim kızım 1.5 yasında biraz boğazları kızarık ve ne yapmalıyım FAzla ilerlemeden onerınız ney

  Cevap Ver

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın