Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kış aylarının gelmesi ve soğukların artması ile beraber boğaz ağrısı şikayetleri de giderek artmaktadır. Birtakım önlemler alarak etkilerini en aza indirebilir, ilerlemesini durdurabilirsiniz. Eğer boğaz ağrısını destekleyen başka bir sorununuz gözükmüyor ise doktorlar genellikle ilaç yazmamaktadır. Bu durumda ise evde yapabileceğiniz önlemler ile daha çabuk atlatabilirsiniz.

bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir

Boğaz ağrısına ne iyi gelir, evde neler yapılabilir merak edenler aşağıdaki maddeleri okuyabilirler.

  • Sıvı, su tüketimini artırırınız. Bu boğazınızın yumuşamasını sağladığı gibi aynı zamanda boğazınızda oluşabilecek olan enfeksiyonu büyük ölçüde engeller, mikropların vücuttan atılmasını hızlandırır.
  • Eğer sigara içiyorsanız öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerden kolay kolay kurtulamazsınız. Bunun içinde boğaz ağrısından kısa sürede kurtulmak için sigaradan uzak durmalı, temiz hava almalısınız. Eğer kirli hava olan bir alanda uzun süre kalırsanız boğazınız daha fazla tahriş olacaktır.
  • Tozlu ev veya iş ortamları boğaz ağrınızı daha fazla tetikler. Bunun içinde tozlu olan ortamlardan mümkün mertebe uzak kalmalısınız.bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir
  • Tükettiğiniz içecekler çok sıcak veya çok soğuk olursa boğazınızı olumsuz yönde etkiler. Bunun içinde ılık içecekler tüketmeli, boğazınızın yumuşamasını ve rahatlamasını sağlamalısınız.
  • Gece uyuduğunuz ortamın nemli olmasına dikkat ediniz. Çok kuru ortamlar boğazınızı gerer ve tahriş eder. Bunun için kaloriferin üzerine ıslak havlu koyabilir veya sobanın üstünde çaydanlık ile su kaynatarak odanın havasını yumuşatabilirsiniz.
  • Adaçayı, zencefil, nane-limon, ıhlamur gibi bitki çayları boğazınızı büyük ölçüde yumuşatır ve rahatlatır. Bu bitki çaylarını usulüne uygun olarak demleyerek ılık olarak tüketebilirsiniz.
  • Tuzlu su ile gargara yaparak boğazınızı rahatlatabilir ve aynı zamanda orada oluşacak olan mikropları, enfeksiyonları engellemiş olursunuz.bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ