Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? Boyun Tutulması Nedenleri!

Boyun tutulması herkesin başına gelebilecek sorunlardan biridir. Genellikle gününün büyük bir bölümünü masa başında geçiren kişilerde görülen boyun tutulması nedenleri arasında yoğun stres altında olmak, oturuş pozisyonunun yanlış olması, soğuk havaya maruz kalmak, uyurken kullanılan yastığın yanlış olması da bulunur. Kireçlenme de boyunda tutulma nedenleri arasındadır. Sitemizde yer alan Boyun Kireçlenmesi Belirtileri başlıklı yazıda bu konunun tüm detaylarına değinilmiştir. Boyun tutulmasına ne iyi gelir? Diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

boyun-tutulmasi
Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması sorunu yaşayanlar bunun nasıl geçeceğini merak ederler. Boyun tutulmasına ne iyi gelir? İşte cevapları… Ancak bu sorunu yaşayanların evde kendi uygulayacakları yöntemlerin tedavi amaçlı olmadığını, vakit kaybetmeden doktora başvurmaları gerektiğini bilmesi gerekir.

  • Soğuk kompres uygulamak boynun tutulması neticesinde ortaya çıkan ağrıyı azaltır. Buz torbasının içine soğuk su koyarak ağrıyan bölgeye 20 dakika kadar kompres yapabilirsiniz.
  • Ağrı kesici kremlerle boynun ağrıyan bölgesine masaj yapmak boyun tutulmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olur. Ağrı kremi sürdüğünüz bölgeye 5 dakika kadar masaj yapın ve o bölgeye bir tülbent ya da havlu sarın.
  • Soğuk kompres uyguladınız ve işe yaramadıysa; boyun tutulması için sıcak su kompresi de uygulanabilir. Ancak aradan zaman geçmesine dikkat edin. Sıcak kompres boyun damarlarının yumuşamasını ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Bu işlemi sıcak bir havlu ya da sıcak su torbası ile yapabilirsiniz.
  • Boynunuz tutulduysa hafif egzersiz hareketleri ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Şayet tutulmanın nedeni uzun süre hareketsiz kalmaksa bu yöntem iyi gelecektir.
boyun-tutulmasi
Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması nasıl geçer? Sorusuna verilebilecek alternatif yöntemler aşağıdadır. Bu yöntemler aynı zamanda boynunuzun tutulmasını da önleyecektir.

  • Az hareketli ve masa başında çalışıyorsanız günün 5 dakikasını boyun ve baş egzersizleri yapmaya ayırın.
  • Boyun tutulması için nemlendirici kremlerle tutulan bölgeyi ovmayı deneyin.
  • Masa başında dik oturun. 20 dakikada bir mutlaka ayağa kalkın ve gezinin.
  • Uyurken tercih ettiğiniz yastığın çok yüksek ya da çok alçak olmamasına özen gösterin.
boyun-tutulmasi
Boyun Tutulmasının Nedenleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ