Brezilya Cevizi Faydaları! Brezilya Cevizi Neye Yarar?

Brezilya Cevizi Faydaları! Brezilya Cevizi Neye Yarar?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Brezilya cevizi genellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin dikkatinden kaçmıyor. Şifa kaynağı olarak nitelenen Brezilya cevizi faydaları ile tercih sebebi oluyor. Ünlülerin sosyal medya paylaşımlarında bahsettikleri bu ceviz son dönemlere damgasını vurdu. Peki, nedir Brezilya cevizi? Canimanne.com takipçileri için bugünkü yazımızda bu yemişi ele aldık. Öksürüğe ve Gribe İyi Gelen Bitki Çayları yazımızı da inceleyerek faydalanabilirsiniz.

brezilya-cevizi
Brezilya Cevizi

Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya cevizi Güney Amerika’da yetişir ve aynı adı taşıyan ağaçtan elde edilir. Aslında bir fındık türü olarak kabul edilen Brezilya cevizi yüksek besin değerine sahiptir. Brezilya cevizi ağacı Venezuela, Peru, Brezilya, Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerinde yetişir. Bu ülkelerden tüm dünyaya ihraç edilir. Ülkemizde yetişmeyen Brezilya cevizi ve Brezilya cevizi çayı ithalat yoluyla Türkiye’ye ulaşır.

brezilya-cevizi
Brezilya Cevizi Neye Yarar?

Brezilya Cevizi Neye Yarar?

Brezilya cevizinin faydaları da son dönemlerde epeyce konuşulur. Bu cevizin en bilinen faydaları kalp sağlığını desteklemesi, cilt bakımına destek olması, kilo vermeye yardımcı olması, yaşlanma belirtilerini azaltması olarak sıralanır. Yazının devamında Brezilya cevizi faydaları detaylı olarak yer almaktadır.

brezilya-cevizi
Brezilya Cevizi Faydaları

Brezilya Cevizinin Faydaları

  • Brezilya cevizinin faydaları arasında ilk sıralarda selenyum deposu olması gelir. Güçlü bir antioksidan olan selenyum serbest radikallerle savaşan sağlık açısından önemli bir mineraldir.
  • Kalp sağlığını desteklediği söylenen bu yemişin içeriğinde sağlıklı doymamış yağ oranı yüksektir. Doymamış yağlar vücutta kolesterolü dengelemek, kalp sağlığını korumak gibi görevler üstlenir.
  • Brezilya cevizi yararları arasında ağrı kesici ve iltihap giderici olma özelliği de bulunur. İçeriğindeki çinko toksinleri azaltır, iltihapla başa çıkar.
  • Selenyum oranının yüksek olması Brezilya cevizinin testosteron seviyesini artırmasını sağlar. Erkeklerde sperm kalitesini ve yoğunluğunu artırır.
  • Brezilya cevizinin kansere karşı savaştığı da konuşulur. Antioksidan özelliği kanser ve kalp rahatsızlıkları da içinde olmak üzere pek çok hastalık için iyi gelir.
  • Selenyum deposu Brezilya cevizi tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar.
  • Cilt bakımında yararlı olmasının sebebi ise içeriğindeki besin değerleri ve vitaminlerdir.
  • Brezilya cevizi vücudun çinko eksiğinin tamamlayarak da destek verir.
  • Brezilya cevizi neye yarar? Sorusu saçların parlaklığını sağlaması şeklinde de cevaplanabilir.
brezilya-cevizi
Brezilya Cevizinin Yararları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ