Bulaşık Makinesinin Doğru Kullanımı için Püf Noktalar!

Bulaşık Makinesinin Doğru Kullanımı için Püf Noktalar!

Bulaşık makinesi de çamaşır makinesi gibi kurtarıcı rol oynayan önemli ev eşyalarındandır. Canimanne.com adresinde paylaşılan Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? Çamaşır Makinesi Temizliği! Konulu yazımızdan çamaşır makinesi ile ilgili püf noktalarını ve daha verimli çamaşır yıkamanın ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Bulaşık makinesinin doğru kullanımı ise bu yazımızın konusu olarak belirlendi.

bulasik-makinesi-dogru-kullanimi
Bulaşık Makinesinin Doğru Kullanımı

Bulaşık Makinesinin Doğru Kullanımı Nasıldır?

Bulaşık makinesinin doğru kullanımı ile ilgili önemli noktaları biliyor musunuz? Neredeyse herkesin evinde bulunan ve en önemli yardımcılardan olan bulaşık makinelerinden bazen istenen sonuç elde edilmez. Kimileri cam mutfak eşyalarının istedikleri şekilde parlak olmadığından, kimileri ise tabak çanaklarda yemek artığı kaldığından şikayet eder. Çoğumuz bunlar gibi durumlarla karşılaştığımızda bulaşık makinesinin bozulduğunu ya da o marka makinelerin iyi olmadığını düşünürüz. Aslında sebep bulaşık makinesinin yanlış kullanımı da olabilir. Makinenizden en yüksek verimi alabilmek için aşağıdaki püf noktalarını uygulayınız.

bulasik-makinesi-dogru-kullanimi
Bulaşık Makinesi Kullanımı

Bulaşık Makinesi ile İlgili Dikkat Edilecekler!

Bulaşık makinesinin doğru kullanımı hakkındaki önemli ipuçları aşağıda sizler için sıralanmıştır.

  • Bulaşıkların üzerindeki yemek artıklarıyla birlikte bulaşık makinesine koyulması yanlıştır. Musluğun altında kirli bulaşıkların artıklarını temizledikten sonra makineye yerleştirilmelidir.
  • Bulaşık makinesine yerleştirilecek bulaşıkların sabunlu sünger ya da bezle yıkanması, o şekilde makineye dizilmesi yanlıştır. Sadece suyla kirini akıtmak doğrusudur.
  • Bulaşık makinesinin alt rafları tabaklar ve tencere gibi mutfak eşyaları için dizayn edilmiştir. Bu dizayn suyun her bulaşığa ulaşması ve temizlemesi içindir. Alt rafa tabak, tava, tencere gibi eşyaları eğimli olarak yerleştirmelisiniz.
  • Çatal, kaşık ve bıçakları sepete yerleştirirken hepsinin aynı yöne bakmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Üst raf bardaklar için tasarlanmıştır. Kupa, bardak gibi eşyaların üst rafa ve ağızları aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmesi gerekir.
  • Bulaşık makinenizin zarar görememesi için makinede yıkanmaması gereken eşyaları bulaşık makinesine koymamalısınız. Bu eşyalar ahşap mutfak eşyaları, plastik eşyalardır.
  • Tablet bulaşık deterjanları her ne kadar pratik olsa da makinenizin normalden daha çok enerji harcaması demektir.
  • Makineye deterjan koyduktan sonra daha temiz olması için boşluğa toz bulaşık deterjanı serpebilirsiniz.
  • Bitmiş limonları bulaşık makinesine bir kenara koyarsanız cam eşyalar daha parlak olur ve kötü koku da engellenir
  • Bulaşık makinesinin doğru kullanımı için makinenizi deterjanlı bir şekilde ayda 1 defa boş çalıştırmak temizlenmesini ve kötü kokuların engellenmesini sağlar.
bulasik-makinesi-dogru-kullanimi
Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ