Reklam

Buzdolabı ve Gıda Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Reklam
Reklam

Her işin bir püf noktası olduğunu öğrenmeye devam ediyoruz. Buzdolabında sakladığımız gıdaları da taze biçimde muhafaza etmenin ve ömrünü uzatmanın da püf noktaları var elbette. Öncelikle buzdolabının enerji tasarruflu, iç bölümlerini dengeli şekilde soğutan bir buzdolabı olması gerekmektedir. Buzdolabına gıdaların nasıl yerleştirildiği, içinin nasıl temizlendiği gıdaların tazeliğini ve raf ömrünü belirleyen hususlardır.

Gıdaların belirli bir sıcaklıkta saklanması, taze kalmaları açısından önemli bir role sahiptir. Bakteriler 4 derece sıcaklıkta 3katına çıkarken, o derecede donarlar. Bakterilerin çoğalmasını yavaşlatan ideal ısı 2,7 derecedir. Bu sıcaklığı mümkün olduğunca aynı tutmak da oldukça önemlidir.

Buzdolabının derecesini koruyabilmek açısından kapısını açma sıklığı en aza indirilmeli, kapısının kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Pişmiş yemekleri buzdolabına kaldırmadan önce iyice soğuduklarından emin olmak önemlidir. Süt ve süt ürünleri gibi gıdalar çabuk bozulmaya meyilli olduklarından dolabın en soğuk bölmelerinde saklanmaları uygundur.

Buzdolabında sıcaklığın düzensiz olduğu bölüm ise kapı kısmındaki raflardır. Buralara sos ve meyve suları gibi koruyucu içeren ürünleri yerleştirebilir, saklayabilirsiniz. Ayrıca buzdolabını aşırı derecede doldurmaktan kaçınmak iyi olacaktır. Dolabın içinde her bölümde aynı dereceyi sağlayabilmek için gıdalar arasındaki hava dolaşımına uygun şekilde yerleştirme düzenine dikkat edilmelidir. Yer kazanmak için patates, soğan ve bal gibi gıdaları dışarıda muhafaza edebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri maksimum seviyede nemli ortamda saklamak gerekir. Çünkü nem seviyeleri taze gıdaların tazeliğini etkileyen en önemli konudur. Ancak ıspanak ve roka gibi solan ve tazeliğini kaybeden besinler yüksek nemli ortamda saklanırken; elma, armut gibi etilen gaz emen meyveler nemi düşük ortamda saklanmalıdır. Kalan yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce cam kaplara koyduğunuz takdirde 4 güne kadar muhafaza etmeniz mümkün olacaktır. Sebzeler buzdolabına konmadan önce yıkanmalı, tazeliklerini korumak için de dolaba yerleştirirken altına üstüne kağıt havlu serilmelidir.

Buzdolabının içini düzenli olarak temizlemek; hem yiyeceklerinizin ömrünü uzatır hem de dolabınızda kötü kokuların da oluşmasını engeller.

Sonrakini düzenle 13 Aralık 2016 12:36 pm

Reklam

Rasgele Konular

 • Örgü Modelleri
 • Tunus İşi
 • Video
 • Video Galeri
 • Videolu Örgü Tarifleri

Tunus İşi Yeni Model ve Yapımı 4

Tunus İşi Yeni Model ve Yapımı 4 Merhabalar Sevgili arkadaşlar Tunus İşi Modelleri ile ilgili… Devamını oku

1 saat önce
 • Lif Modelleri

Yeni kese lif modeli yapılışı

Yeni kese lif modeli yapılışı bir önceki paylaşımımız da yuvarlak modelini paylaştığımız modelin bugün kese… Devamını oku

2 saat önce
 • Lif Modelleri

Yeni kare lif modeli kutu tekniği yapılışı

Yeni kare lif modeli kutu tekniği yapılışı kolay kutu tekniği lif örneği arayanlar için harika… Devamını oku

3 saat önce
 • Takı Tasarım
 • Takılar

Tuğralı sallantılı küpe yapımı

Tuğralı sallantılı küpe yapımı kendin yap köşemizde şık küpe yapabilirsiniz. Hanımlarımızın takı tasarımlarına ilgisi oldukça… Devamını oku

1 gün önce
 • Bebek yelekleri

Dikişsiz tığ işi bebek yelek modeli yapımı

Dikişsiz tığ işi bebek yelek modeli yapımı V yakalı düğme detayı kullanımı olmayan tığ işi… Devamını oku

1 gün önce
 • Lif Modelleri

Yeni menekşe lif modeli yapımı

Yeni menekşe lif modeli yapımı mor menekşe çiçeği sevenler için çiçek teması lif modeline taşınmıştır.… Devamını oku

1 gün önce
Reklam