Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

Çamaşır Suyu Kokusunu Giderme

Hanımlar olarak çamaşır suyu olmadan temizlik yapmayız. Çamaşır suyu, eski yıllarda Mısırlar tarafından yiyeceklerini beyazlatmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Klorak da denilen ve mikrop düşmanı bu kimyasal madde, lavaboları ovarken, yer temizliğinde, çamaşırları yıkarken kullanılabilir. Ancak çamaşır suyu kokusu rahatsız edicidir. Özellikle temizlikte eldiven kullanılmaması, çamaşır suyu kokusunun ellere sinmesine neden olur. Ayrıca odaya sinen koku da herkesi rahatsız etmektedir.

camasir-suyu-kokusunu-giderme-1

Eldeki klorak kokusunu gidermek için temizlik sırasında plastik eldivenlerden yararlanılmaktadır. Eğer eldiven kullanmadıysanız, birebir ölçüde olacak şekilde elma sirkesi ile  su karıştırılır, sünger yardımıyla ellere uygulanır. Limon da ellerdeki kokuyu giderir. Elin tamamı limonu kabuğu ile ovulur. 15 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Ayrıca, limon kolonyası ile el ovulabilir. Bir diğer alternatif ise aromatik kokulu limon yağıdır.

camasir-suyu-kokusunu-giderme-2

Çamaşır suyunu beyaz renkli kıyafetlerimizde mutlaka kullanırız. Makinada yıkadığmıız çamaşırlarda çamaşır suyu kokusu hissedilmese de, kimi zaman farklı nedenlerle, çamaşırlarda koku kalmış olabilir.

camasir-suyu-kokusunu-giderme-3

Yapmanız gereken ilk şey çamaşırları balkona asmak, sonrasında bir sprey şişeye parfüm ya da yumuşatıcı koyup çamaşırlara sıkın, mis gibi kokacaklar. Ayrıca; çmaaşır suyunun kullanıldığı oda, hatta bütün ev kokuyla kaplanır. Saatlercec bu koku evinizden çıkmaz. Üstelik bu koku; baş ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Kokunun giderilmesi için ise etkili iki yöntem bulunmaktadır.

camasir-suyu-kokusunu-giderme-4

Bu yöntemlerden biri; tencerenin içine 1 su bardağı su ve suyun içine de 4 5 yemek kaşığı kadar elma sirkesi dökerek suyu kaynatmaktır. Buhar çıktıkça koku yayılır ve çamaşır suyunun kokusunu giderir. Başka bir yöntem ise; yumuşatıcıdır. Bir kapak yumuşatıcıyı bir tencereye koyup, tencerenin üzerine göz kararı su ekleyerek kaynatın ve buharıyla evinizin güzel kokmasını sağlayın.

camasir-suyu-kokusunu-giderme-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ