Çiçek Bakımında Uygun Saksı Seçimi Nasıl olur?

Çiçek Bakımında Uygun Saksı Seçimi Nasıl olur?

Evinde çiçek yetiştirmeyi sevmeyen yoktur. Çiçekler evimize renk katmakta, ev dekorumuza eşlik etmektedir. Çiçek ve bitki yetiştirmek istiyorsanız bunun için uygun saksı seçimi de bir o kadar önemlidir. Çiçek yetiştirmek isteyenler öncelikle dikeceği çiçeği iyi tanımalıdır ki yetiştirirken daha verimli olabilsin. Her çiçeğin istekleri farklıdır. Işık, su, toprak gibi özellikleri, seçimi her çiçeğin farklı olmaktadır. Bitkinin veya çiçeğin yerleştirildiği yer ihtiyaçlarını gideriyor olması gerekir. Uygun sıcaklık, ışık, nem gibi unsurların bir arada olması önemlidir. Işık, nem ve sıcaklık bir çiçeğin yetişmesi için en önemli unsurlardır. Çiçeğinizi evinizde yerleştireceğiniz yeri düşünürken bunlara dikkat etmelisiniz.

cicek-bakiminda-uygun-saksi-6

Saksı çiçekler için yuva niteliği taşımaktadır. Bu yüzden en iyi şekilde yetişip büyümesi için doğru saksı seçimi çok önemlidir. Çevre dostu olması açısından ilk tercihiniz toprak saksılar olmalıdır. Toprak saksılar bitki ile bütünleşerek hem toprağın hem de bitkinin nefes alması için ideal yapıdadır. Seçtiğiniz toprak saksı sırlı ve boyalı olmamalıdır. En ideali kiremit rengi olan doğal toprak saksılardır.

cicek-bakiminda-uygun-saksi-5

Ancak toprak saksılarda çiçek yetiştirecekseniz sıcak günlerde daha sık sulamanız daha doğru bir tercih olacaktır. Dışarıdaki sıcağı ve soğuk havayı saksının içine iletmeyeceği için toprak saksılar çiçekleriniz için oldukça elverişli olacaktır.

cicek-bakiminda-uygun-saksi-4

Daima iç mekanda yetiştirilen veya güneşten sakınılması gereken çiçekler için plastik saksılar elverişlidir. Eğer ince bir plastikten yapılmış bir saksı ise toprağınızı sıkılaştırabilir.

cicek-bakiminda-uygun-saksi-3

Dışarıdaki sıcağı ve soğuğu saksının iç kısmına yansıtabilir. Aşırı sıcaklarda toprak fazla ısınabilir, don gibi olaylar esnasında toprakta donabilir. Bu da bitkilerinizin, çiçeklerinizin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Kısacası çiçek yetiştirmek için toprak saksı daha elverişli ve doğru bir tercih olacaktır.

???????????????????????????????????????????????????????????????

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ