Çiçekli Yazma Kenarı Modelleri

Çiçekli Yazma Kenarı Modelleri

Anadolu kadının başından oyalı yazması hiç eksik olmaz. Eski zamanlardan günümüze kadar gelmiş olan gelenek göreneklerde kadının başında oyalı yazma hep vardır. Eskiden aile büyükleriyle aynı evde yaşanırdı, üç nesil bir arada gül gibi geçinip giderdi. Kadınlarımız o dönemlerde yaptıkları oyalarda ruhlarını yansıtırdı iğne oyalarına. Her motifin bir anlamı vardı, bilen bilirdi. İğne oyası yazma kenarları arasında yapılışı en zor ve zahmetli olan el işidir. El becerisi ve ustalık ister iğne oyası yapabilmek. Ama görüntüsü ve sunumu başka hiçbir şeyle kıyaslanamayacak kadar nadide bir zarafeti yansıtır. Renkli floş ipliklere iğne ile atılan düğümlerdir iğne oyasının yapılış tekniği ve herkesin yapabileceği türden bir oya değildir.

Yazma kenarlarında iğne oyası yapamayanların yalancı iğne oyası tabir edilen ama tığ ile örülen oyalar da kullanılır. Tığ işi oyalar floş iplik ve tığ ile örülür, iğne oyası kadar zahmetli değildir. Eli tığ tutan herkesin yapabileceği türden bir el işidir. Dantel yazma kenarları arasında da epey emek isteyen zor örnekler de vardır elbette ancak basit motiflerle de süslenebilir yazma kenarları. Yazmanın rengine ve desenlerine uygun renkteki iplerle örülmesi yazmaya ayrı bir şıklık kazandırır. Bu tür yazmaları hanımlar son yıllarda kıyafetlerinin üzerine aksesuar olarak da kullanmayı tercih ettiklerinden neredeyse herkesin evinde birkaç çeşit dantel kenarlı yazmalar mevcuttur.

Yine tığ ile yazma kenarlarına uygulanabilecek boncuk işi de, hanımların yazmalar için seçtiği modellerden biridir. Kum boncuk ya da boru boncuk floş ipe geçirilir ve tığla yazma kenarlarına oya yapılır. Boncuk işi yazma kenarları da hanımların severek kullandığı yazma modelleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. El işlerinde oldukça ciddi bir emek ve göz nuru olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Marifetli kadınlarımız evlerinde hazırladıkları yazmaları satarak aile bütçesine de katkıda bulunabilirler.

Takı tasarım kategorimize bu linkten ulaşabilirsiniz hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ