Ciğer Nasıl Pişirilir? Sakatat Pişirme Yöntemleri!

Sakatatlar bazıları tarafından çok sevilen yiyeceklerdir. Ciğer en çok tüketilen sakatat olarak bilinir. Ciğer nasıl pişirilir diye merak edenlerin daha önce bilmesi gereken ciğer temizleme şeklidir. Ciğerin nasıl temizlendiğinin bilinmesi daha lezzetli olmasını sağlayacağı gibi içeriğindeki proteinin de kaybolmamasını sağlar. Canimanne.com sağlıklı yemek tarifleri paylaşmaya ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmeye devam ediyor. Daha önceli içeriklerimizden olan Ev Yapımı Atom Kokoreç Tarifi ilginizi çekebilir. Pratik ve kolay yemek tarifleri için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz güncel yazılarımızı kaçırmamış olursunuz. İşte sakatat pişirme yöntemleri…

ciger-nasil-pisirilir
Ciğer Nasıl Pişirilir?

Ciğer Nasıl Temizlenir?

Ciğer pişirmeye karar verdiyseniz nasıl pişirileceğinin yanı sıra ciğer nasıl temizlenir konusunu da bilmeniz gerekir. Ciğer nasıl pişirilir diye merak edenler temizleme yöntemlerini öğrenmekle işe başlamalıdır. Çünkü doğru ve iyice temizlenmeyen ciğer hem hijyen açısından istenen sonucu vermez, hem de lezzetli olmaz. Ayrıca proteini de kaybolur. Ciğeri pişirmeden önce sinirlerinin ve damarlarının iyice alınması gerekir. Bu şekilde temizlediğiniz ciğeri sıcak suyun içinde birkaç saat bekletmeniz de faydalıdır. Bu sayede ciğer yumuşar ve daha iyi temizlenir.

ciger-nasil-pisirilir
Ciğer Nasıl Temizlenir?

Sakatat Pişirme Yöntemleri! Ciğer Nasıl Pişirilir?

Sakatatları ve ciğeri kuşbaşı büyüklüğünde doğrarsanız daha iyi pişer. Genellikle sütün içinde bekletilen ciğer, rendelenmiş domates sosunda da bekletilebilir. Ciğer nasıl pişirilir sorusu içine ilave edilecek baharatlarla lezzetinin artırılması şeklinde de cevaplanabilir. Çırpılmış yumurta ve mayonezle hazırladığınız sos ciğer pişirirken kullanılabilir. Sakatat pişirmek ile ilgili yöntemler aşağıdadır.

  • Kuşbaşı olarak doğradığınız ciğerlerin üzerine limon sıkıp 10 dakika bekletin. Daha sonra kızgın yağda kızartın.
  • Ciğeri süt yerine domates sosuna batırdıktan ve beklettikten sonra pişirebilirsiniz.
  • Ciğerin yeterince pişip pişmediğini anlamak için çatal batırın. Kan gelmiyorsa pişmiş demektir.
  • Ciğer kızartırken üzerine bir miktar tuz ilave edin.
  • Ciğer nasıl pişirilir? Ciğeri kızarttınız, kuru ve sert olduysa üzerine yoğurt veya soğan domates sosu ekleyerek kavurabilirsiniz.
ciger-nasil-pisirilir
Sakatat Nasıl Pişirilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ