Çitlembiğin Yararları Nelerdir? Çitlembik Yağı Neye Yarar?

Çitlembiğin Yararları Nelerdir? Çitlembik Yağı Neye Yarar?

Çitlembik meyvesi menengiç ağacında yetişir ve insan sağlığı için çok faydalıdır. Çitlembik meyvesi uzun yıllardır bitkisel yani alternatif tıpta kullanılan şifalı bir meyvedir. Daha önce adını ve faydalarını duymayanlar da vardır. Peki çitlembik meyvesi ne işe yarar? Çitlembik yağının faydaları nelerdir? Faydası Nedir kategorimiz sizler için düzenlenmiş yüzlerce bilgiden oluşur.

citlembik-neye-yarar

Ana vatanı Batı Asya ve Akdeniz olan menengiç ağacı çitlembik meyvesi vermektedir. Çitlembik killi ve kireçli toprağı sever. Bu tür topraklarda çok kolay yetişmektedir. Ülkemizde ise Güneydoğu’da ve kıyı şeridinde yetiştirilmektedir. Meyvenin adı kimi yerlerde ağacının adı olan menengiç diye anılmakta, kimi yerlerde ise çitlembik olarak değişmektedir. Meniş, çöğre, çedene, çıtlık gibi farklı isimlerle de bilinmektedir. Çitlembik meyvesinin uçucu yağ özelliği vardır. Bu nedenle sağlıklı yağlar sınıfında yer almaktadır. Salata, baharat ya da turşu olarak tüketildiği gibi, güzel kokması nedeniyle gıda endüstrisinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca kurutulan çitlembik meyvelerinden kahve de yapılabilmektedir. Çitlembik meyvesi A ve C vitaminleri ile, potasyum, kalsiyum, protein ve demir içermektedir.

citlembik-neye-yarar

Çitlembik Meyvesinin Faydaları

  • Çitlembik meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hastalıklarını önlemek için tüketilmesi gereken A vitamini bakımından zengin olan besinler vücudu toksinlerden arındırır. Bu nedenle çitlembik meyvesinin kurutulmasıyla yapılan kahve günde bir defa içilirse, kanser hücrelerinin çoğalmasını önler.
  • Ilık suya iki damla çitlembik yağı ekleyip içerseniz, idrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelecektir.
  • Düzensiz adet kanamalarında faydalıdır.
  • Mide asidini düzenleyemeye yardımcı olur.
  • Ayak terlemesinin önüne geçer.
  • Kilo almak isteyenler için iştah açıcıdır.

Çitlembik Yağının Faydaları

Çitlembik yağı cilt sorunlarında, erken yaşta beyazlayan saç sorunlarında oldukça etkilidir. Akne oluşumunu engellerken sivilce lekelerini tedavi etmekte yardımcı olur. Migren ve baş ağrısı gibi rahatsızlara iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ